Wyprawka warszawiaka – komu przysługuje, jak wnioskować i co zawiera?

warszawska wyprawka

Rodzice, których dzieci przyszły na świat w Warszawie mogą liczyć na niemałą pomoc ze stron miasta stołecznego. Mowa tu o tzw. wyprawce warszawiaka, czyli o „pakiecie startowym” składającym się z ubranek dla dziecka, pieluch i innych akcesoriów dla dziecka i mamy. Warto zatem wiedzieć, co dokładnie wchodzi w zakres takiego pakietu, kto może otrzymać wyprawkę warszawiaka oraz jak o nią wnioskować.

Komu przysługuje wyprawka warszawiaka?

Wyprawka warszawiaka to jednorazowe wsparcie rzeczowe, o które wnioskować mogą świeżo upieczeni rodzice z Warszawy. Na wyprawkę składają się różnego rodzaju produkty, które są niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Tego rodzaju wsparcie przysługuje na każde dziecko urodzone w stolicy. Co jednak ważne, wniosek o świadczenie złożyć mogą wyłącznie ci rodzice, którzy płacą podatki w Warszawie. Sam fakt urodzenia dziecka w stolicy nie jest zatem wystarczający do otrzymania wsparcia. Istotne jest jednak, że wyprawka warszawiaka przyznawana jest bez względu na dochody rodziców. Z takiej pomocy skorzystać mogą zatem wszyscy świeżo upieczeni rodzice, którzy mieszkają i płacą podatki w stolicy.

Jak wnioskować o wyprawkę warszawiaka?

O przyznanie świadczenia, jakim jest wyprawka warszawiaka, wnioskować można przez internet. W tym celu wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej Urzędu m. st. Warszawy. Po wypełnieniu wniosku online należy go dodatkowo wydrukować, podpisać i złożyć wraz z wymaganymi załącznikami w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego lub w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych w Warszawie. Jeśli o wymagane załączniki chodzi, to mowa jest tu o dokumencie potwierdzającym płacenie podatków w Warszawie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wyprawka przekazana zostanie na adres wskazany we wniosku. Termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni od dnia jego złożenia. Wysyłka wyprawki następuje niezwłocznie po jego pozytywnym rozpatrzeniu. Jak zatem widać, cała procedura nie jest skomplikowana i nie trwa długo.

Co zawiera wyprawka warszawiaka?

Wyprawka warszawiaka co zawiera? Na wyprawkę warszawiaka składają się różnego rodzaju produkty, którego są niezbędne w pierwszym okresie życia dziecka. Wymienić można tu m.in. ubranko z długim rękawem, ubranko z krótkim rękawem, spodenki, parę skarpetek, dwuwarstwowy kocyk 75×100 cm, pięć tetrowych chust 75×75 cm, ręcznik kąpielowy z kapturem oraz paczkę nawilżanych chusteczek. Wszystkie produkty zapakowane są w kosz Mojżesza o wymiarze 75x28x20 cm, który dodatkowo wyłożony jest materacykiem piankowym. Warto tu podkreślić, że ubranka przekazywane w ramach wyprawki wykonane są z wysokogatunkowej bawełny. Zaznaczyć tu trzeba, że sam skład wyprawki warszawiaka może się co roku zmieniać. Wynika to z tego, że potrzeby rodziców są co roku analizowane. Często to standardowego wyposażenia wyprawki dodawane są także różnego rodzaju niespodzianki. Może być to np. voucher do sali zabaw, zniżka na ubranka w wybranym sklepie, czy zaproszenie na ciekawe wydarzenie dla dzieci i rodziców.

Czy wyprawka warszawiaka cieszy się dużym zainteresowaniem?

Wyprawka warszawiaka cieszy się wśród rodziców w stolicy ogromną popularnością. Nie może to dziwić, ponieważ każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że skompletowanie wszystkich niezbędnych rzeczy dla dziecka nie jest tanie. Dlatego taka pomoc ze strony miasta cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Dla miasta jest to z kolei okazja do tego, aby w sposób praktyczny wspomóc swoich mieszkańców. Jak można się domyślić, dla świeżo upieczonych rodziców takie wsparcie jest niezwykle istotne.