Zdrowie ciężarnej kobiety oraz dziecka, które nosi ona w swoim łonie, wymagają szczególnej opieki. Z tego powodu tak istotny jest stały kontakt z lekarzem, który zajmie się pacjentką i zadba o jej bezpieczeństwo. Szczególny przypadek stanowi prowadzenie ciąży mnogiej, zwykle bliźniaczej. Czym charakteryzuje się ten proces? Czytaj dalej, jeśli chcesz się tego dowiedzieć.
Ciąża pojedyncza i mnoga – różnice
Kiedy mowa o ciąży mnogiej, najczęściej oznacza to, że w łonie przyszłej matki rozwijają się bliźnięta. Wiele par marzy o dwójce maluchów, ale niestety wydanie ich na świat wiąże się z większym ryzykiem zarówno dla kobiety, jak i dla płodów. Przyszła matka jest bardziej narażona na wystąpienie chorób takich jak anemia czy różnego rodzaju infekcje. Kobieta silniej odczuwa też dolegliwości związane z ciążą. Nudności, bóle kręgosłupa czy żylaki mogą stać się bardziej uciążliwe. Oczywiście nie chodzi o to, żeby załamywać się wieścią o bliźniakach, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, tak, aby lepiej o siebie zadbać. Właśnie dlatego tak istotne jest prawidłowe prowadzenie ciąży. Rzeszów to przykład miasta, gdzie działają specjaliści w tej dziedzinie. Ciąża mnoga jest też niestety ryzykowna dla rozwijających się dzieci. Może dojść między innymi do obumarcia jednego z płodów lub do ich nierównomiernego wzrostu. Konieczna jest zatem regularna kontrola lekarza.
Prowadzenie ciąży bliźniaczej – jak przebiega?
Główną różnicą między prowadzeniem ciąży pojedynczej i mnogiej są częstsze wizyty u lekarza. Polegają one przede wszystkim na wykonywaniu badań USG, sprawdzaniu długości szyjki macicy oraz ogólnym kontrolowaniu stanu zdrowia pacjentki i rozwijających się dzieci. Wizyty mogą być konieczne co 2 tygodnie, a nawet częściej, w miarę zbliżania się terminu porodu. Zdecydowanie warto korzystać z usług zaufanej kliniki ginekologicznej. Rzeszów to jedno z miast, w których można znaleźć takie ośrodki. Specjalista powiadomi również pacjentkę o możliwościach związanych z porodem naturalnym lub poprzez cesarskie cięcie. Drugi sposób może być konieczny na przykład wówczas, gdy dzieci nie ułożą się główką w dół. Dobry ginekolog zadba o to, aby pacjentka była dobrze poinformowana przez cały proces prowadzenia ciąży.
Leave a Reply