Wędzidełko u dzieci – kiedy wymaga ono przycięcia?

wizyta u dentysty

Wędzidełko u dzieci może niestety sprawiać sporo problemów. Sprawdź, kiedy wymaga ono przycięcia.

Czym dokładnie jest wędzidełko?

Nasz jama ustna jest o wiele bardziej skomplikowana, niż niektórym osobom może się to wydawać. Zęby, język i podniebienie to nie wszystko – by cały ten układ pracował w stu procentach dobrze, wymaga jest sprawność o wiele większej liczby elementów i narządów. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj wędzidełko – bardzo mały fragment błony, który łączy język z jamą ustną. W normalnych okolicznościach jest ono po prostu swoistym łącznikiem i nie wpływa zbytnio na to, jak funkcjonujemy. Jeżeli jednak jego wielkość jest nieprawidłowa, może dochodzić do pewnych komplikacji. Jeżeli na przykład chodzi o wędzidełko u dzieci, jego niepoprawny rozmiar w wieku niemowlęcym może utrudniać mu ssanie podczas karmienia w pierwszą, a w dalszym życiu – generować wady wymowy. To właśnie dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu, gdyż w późniejszym czasie może on wpłynąć na całe życie malucha.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka u dzieci

Zabieg podcięcia wędzidełka języka, który wykonywany jest między innymi w Centrum implantologii i stomatologii estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic, nie należy do najbardziej skomplikowanych i długotrwałych operacji. Zazwyczaj zabieg ten trwa zaledwie kilka minut. Jak on jednak wygląda? Po znieczuleniu miejscowym jamy ustnej, stomatolog wycina nadprogramowy fragment wędzidełka za pomocą lasera lub skalpela. Ta pierwsza metoda jest mniej inwazyjna i coraz więcej osób na nią się decyduje. Jedyny ból, jaki może pojawić się po tym zabiegu, to w momencie, gdy ustąpi znieczulenie. Nie będzie to jednak coś bardzo okropnego.

Jak znaleźć gabinet, który wykona zabieg podcięcia wędzidełka u dziecka?

W poszukiwaniu gabinetu, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka, może nam pomóc Internet. Sprawdzenie klinik w okolicy, cennika, a także opinii byłych pacjentów naprawdę nie powinno nam zająć długo!