Ogród przyjazny dzieciom – to musi się w nim znaleźć!

dzieci w ogrodzie

Chociaż przyjęło się, że współcześnie dzieci niechętnie spędzają czas na powietrzu, to jeśli tylko zorganizujemy im odpowiednią przestrzeń, z pewnością teza ta będzie mogła zostać obalona. Wystarczy bowiem odpowiednio przygotować teren i zorganizować kilka rozrywek, a pociechy z pewnością docenią uroki płynące z możliwości obcowania z naturą. Zobacz, jakie atrakcje ogrodowe sprawią, że dzieci będą z chęcią wychodziły na zewnątrz.

Atrakcje, które możesz umiejscowić w swoim ogrodzie

To pewne, że jeśli jako rodzicowi zależy Ci, aby Twoje dzieci spędzały więcej czasu w ogrodzie, niż w domu, jesteś odpowiedzialny za jego aranżację. Dobrym pomysłem jest wytypowanie strefy do zabawy, która z jednej strony będzie znajdować się z dala od niebezpieczeństw i ulicy, z drugiej natomiast będzie dobrze widoczna, aby móc mieć pociechy cały czas na oku. Świetną bazą do wielu zabaw są drewniane domki, po których można się wspinać i nie tylko. Niektóre modele zostały dodatkowo wzbogacone o huśtawki i zjeżdżalnie, dzięki czemu obszar zabaw jeszcze bardziej się poszerza. Warto przemyśleć też piaskownicę, która może posłużyć do kształcenia sprawności manualnych, ale także rozmaitych aktywności, o których dorosłym się nawet nie śniło.

Latem najlepszą frajdę sprawia chłodna woda, dlatego nie powinno jej zabraknąć również w ogrodzie. Baseny dmuchane dla dzieci to propozycja dla niemowląt i kilkulatków – mają bowiem zazwyczaj naprawdę niewielkie rozmiary, a do tego zachwycają kolorowymi motywami i rozmaitymi deseniami. Uwagę chłopców z pewnością zwrócą te w samochody lub przypominające wodne zwierzęta, natomiast uśmiech na twarzach dziewczynek wzbudzą baseny w wielobarwne rybki, słodycze i owoce. Nie sposób nie wspomnieć o dmuchanych placach zabaw, które zachwycają trójwymiarowymi dekoracjami i dodatkami takimi jak zjeżdżalnie, czy daszki.

Dla starszych sympatyków wodnych szaleństw dobrym pomysłem będą bardziej pojemne baseny rozporowe, czyli utrzymujące się dzięki dmuchanemu kołnierzowi po wypełnieniu wodą oraz najtrwalsze ze wspomnianych propozycje stelażowe, idealne nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Do kompletu przydadzą się też zabawki takie jak dmuchane piłki, koła i materace, na których można będzie  podryfować, co jest ogromnie odprężające.

Pomysły na zabawki i gry w ogrodzie

Do ciekawych pomysłów, które warto zastosować w ogrodzie, należą też wszelkie bujaki. Chyba nie ma na tym świecie osoby, która nie lubi poczuć wiatru we włosach, dlatego w swoim ogrodzie warto postawić kilkuosobową, drewnianą lub wykonaną z tworzyw sztucznych huśtawkę, z której skorzystają nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Można też wspomóc się okolicznymi drzewami i wybrać propozycję zwaną bocianim gniazdem, na której można się kręcić w wielu różnych kierunkach, co sprawia dodatkową frajdę. Dla sympatyków nieco bardziej statycznych aktywności warto rozważyć hamaki, które wybierzemy spośród co najmniej kilku odmian, a nawet wersji dwuosobowych.

Jeśli tylko mamy trochę wolnego trawnika, dobrze jest zaaranżować boisko. Będą się mogły na nim odbywać mecze piłki nożnej, domowe turnieje badmintona, a nawet rozgrywki piłki siatkowej. Po wszystkim teren można zagospodarować, stawiając na nim namiot, który pomoże ukryć się przed promieniami słońca.