Wysypki u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Na występowanie reakcji alergicznych często wpływają m.in. nowe pokarmy wprowadzane do diety czy niektóre kosmetyki pielęgnacyjne. Czasem jednak to ekspozycja na słońce może powodować nieprzyjemne dolegliwości skórne, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak rozpoznać alergię na słońce u najmłodszych? Podpowiadamy.
Alergia na słońce u dzieci – przyczyny
Wysypka od słońca u dzieci często ma charakter dziedziczny. Jeśli u innych członków rodziny występuje tendencja do uczulenia słonecznego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch również będzie się z nim zmagać. Warto również zauważyć, że reakcja alergiczna na promieniowanie słoneczne znacznie częściej dotyka osób z jasną karnacją.
Plamy na ciele dziecka po wyjściu na słońce mogą być również wynikiem stosowania niektórych lekarstw lub uczulających kosmetyków. Promienie słoneczne wchodzą z nimi w reakcję, w wyniku której mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne. Warto zatem unikać perfumowanych kremów czy balsamów, a także dokładnie czytać ulotki lekarstw przyjmowanych przez malucha.
Alergia na słońce u dziecka – najczęstsze objawy
Uczulenie na słońce i jego objawy często trudno jednoznacznie zidentyfikować. Winą za pojawienie się wysypki u dziecka nierzadko obarczamy inne czynniki środowiskowe. Z objawami uczulenia na słońce zwykle mamy do czynienia wiosną i latem, kiedy skóra po zimie po raz pierwszy ma bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi a zmiany skórne często łagodnieją po kilku tygodniach.
W przypadku odczynów fototoksycznych zmiany pojawiają się stosunkowo szybko – nawet w ciągu 2 godzin od ekspozycji na słońce. Najczęściej przybierają one postać zaczerwienienia skóry, drobnych, swędzących krostek przypominających tzw. “pokrzywkę” czy małych guzków. Uczulenie często powoduje również nadmierne swędzenie, a nawet ból.
Uczulenie na słońce u dziecka – jak zapobiegać?
Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia u dziecka uporczywych objawów alergii na słońce, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Należy stosować tylko i wyłącznie sprawdzone, przetestowane dermatologicznie kosmetyki, w tym m.in. krem do twarzy z filtrem. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta dziecka oraz ochrona przeciwsłoneczna i nawilżanie skóry.
Leave a Reply