Przebarwienia skóry są powszechnym problemem estetycznym zwłaszcza wśród osób, które często przebywają na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Przyczyną przebarwień są też zmiany hormonalne, które nasilają się wraz z wiekiem i powodują powstawanie coraz większej liczby plamek na skórze. Jakie są rodzaje przebarwień i powody ich tworzenia się? Czy laseroterapia może pomóc?
Jak powstają przebarwienia na skórze?
Melanina to barwnik, który odpowiada za kolor skóry. Osoby o jasnej karnacji mają jej mniej, a osoby o ciemnej skórze wytwarzają więcej tego barwnika. Przebarwienia powstają na skutek gromadzenia się nadmiernej ilości melaniny w niektórych miejscach na skórze. Widoczne są w postaci plam ciemniejszych niż otaczająca je zdrowa skóra. Przebarwienia mogą dotyczyć każdego obszaru ciała, w tym twarzy, ramion i nóg.
Rodzaje zmian pigmentacyjnych
Przebarwienia skóry spowodowane są nadprodukcją, niedoborem lub nierównomiernym rozmieszczeniem melaniny w organizmie. Istnieje wiele czynników, które mogą ten proces pobudzać:
- starszy wiek,
- ekspozycja na słońce,
- zmiany hormonalne,
- niektóre leki,
- stany zapalne skóry,
- spadek odporności organizmu,
- niektóre choroby,
- predyspozycje genetyczne.
Wyróżniamy kilka rodzajów zmian pigmentacyjnych:
- piegi,
- przebarwienia posłoneczne,
- plamy starcze,
- melasma.
Z każdym z tych przebarwień poradzi sobie odpowiednio dobrany laserowy zabieg na przebarwienia.
Laseroterapia – skuteczny sposób na przebarwienia?
Lasery są powszechnie stosowane w celu usuwania i rozjaśniania wszelkich łagodnych zmian na skórze, w tym również przebarwień. W zależności od rodzaju, głębokości i wielkości zmiany lekarz może dobrać inny laser na przebarwienia. Większość drobnych przebarwień można usunąć przy pomocy technologii frakcyjnej nieablacyjnej. Taki laser nie uszkadza skóry i nie powoduje widocznych efektów ubocznych. Przykładem jest Alma Harmony Dye-VL – laser nieablacyjny używany do odmładzania skóry i usuwania przebarwień w Klinice Miracki w Katowicach. Urządzenie to nie tylko wyrównuje koloryt skóry, ale też napręża ją i dodaje jędrności. Ponadto daje efekt odświeżonego, witalnego i zdrowego wyglądu.
Laserowe usuwanie przebarwień jest metodą precyzyjną, co jest niezwykle istotne w przypadku takich zmian skórnych, jak plamy na skórze. Światło lasera działa tylko na chore tkanki, pozostawiając otaczającą je skórę nieuszkodzoną. Zabieg urządzeniem Alma Harmony Dye-VL wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Specjalista najpierw dobiera odpowiednie parametry urządzenia, a następnie przesuwa głowicą lasera po obszarze, na którym występują przebarwienia. Leczenie jest praktycznie bezbolesne, a środki znieczulające nie są potrzebne. W zależności od obszaru i wielkości przebarwienia czas zabiegu może się różnić. Procedura jednak nie powinna przekroczyć 60 minut. Dla uzyskania optymalnych rezultatów zwykle zaleca się od 3 do 6 sesji w 4-tygodniowych odstępach.
Dzięki nieablacyjnemu działaniu rekonwalescencja po zabiegu praktycznie nie istnieje. Praktycznie od razu po wyjściu z gabinetu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Skóra może być lekko zaczerwieniona, co przy odpowiedniej pielęgnacji powinno zniknąć po kilku godzinach. Ważne jest, aby po laseroterapii skrupulatnie przestrzegać zaleceń specjalisty, czyli m.in. chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, stosować kremy z filtrem, używać kosmetyków pielęgnacyjnych o łagodzącym działaniu, na kilka tygodni zrezygnować ze złuszczania naskórka i unikać korzystania z basenu i sauny. Przestrzeganie tych zaleceń ma istotny wpływ na efektywność usuwania przebarwień.
W razie innych pytań umów się na konsultację ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki.
Leave a Reply