Bajkoterapia – czyli jak świadomie wykorzystać bajki, by nasze dziecko się rozwijało

edukacja dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka i jego przygotowanie do dorosłego życia powinno być priorytetem dla każdego rodzica. O ile z tym stwierdzeniem raczej każdy się zgodzi, to już sama forma dbania o rozwój naszej pociechy jest tematem dyskusyjnym. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele metod wychowawczych, które mogą pomóc dziecku w lepszym poznaniu świata – jednym z nich jest bajkoterapia. Co to jest i w jaki sposób może pomóc dziecku w edukacji?

Bajkoterpia, czyli nauka przez opowieści

Bajkoterapia to jeden z elementów wczesnej edukacji, która ma miejsce w pierwszych latach wychowywania dziecka. Jak łatwo się domyślić po samej nazwie tej metodzie, bajkoterapia jako narzędzia używa bajek – w formie głównie mówionej lub pisanej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystywać tutaj też bajki w wersji wizualnej. Bajkoterpia, podobnie jak zajęcia sensoryczne, to jeden z istotnych elementów edukacji, który możemy spotkać w najlepszych przedszkolach.

Dlaczego bajkoterpia jest ciekawym sposobem na wprowadzenie naszej pociechy do podstaw dorosłego świata? Wynika to z jednej charakterystycznej cechy dla wszystkich bajek, czyli obecności metafor. Dzięki nim dziecko jest w stanie spojrzeć na pewne rzeczy pod takim kątem, który łatwiej mu zrozumieć i dzięki temu poznać uniwersalne wartości, którymi następnie może kierować się w późniejszym życiu.

Zalety bajkoterapii – dlaczego warto o niej pomyśleć?

Bajkoterapia ma zdecydowanie wiele zalet i każdy rodzic powinien pomyśleć o wdrożeniu jej do swojego sposobu wychowawczego. Jedną z podstawowych zalet bajkoterapii jest fakt, że dobrze łączy ona element edukacyjny z elementem rozrywkowym. Plan dnia w przedszkolu może być stosunkowo napięty i chociaż dzieci mają z zasady dużo więcej energii niż osoby dorosłe, to im także przyda się moment relaksu i wyciszenia. Takim momentem może być bajkoterapia, która pozwoli dziecku nieco odpocząć od bardziej wymagającej nauki, jednocześnie wspomagając rozwój dziecka.

Kolejnym plusem wynikającym ze stosowania bajkoterapii, jest odpowiednie zaznajamianie naszego dziecka z kulturą. Dzięki bajkoterapii każde dziecko może poznać wiele różnych opowieści, które zdążyły się już mocno zakorzenić w naszej kulturze. Może to stanowić początek zainteresowań związanych z literaturą i sztuką u dziecka, co będzie można łatwiej wychwycić i ukierunkować już na wczesnym etapie, kiedy zastosujemy bajkoterapię jako jeden z elementów edukacji wczesnoszkolnej.

Bajkoterapia ma zdecydowanie więcej zalet, jednak trudno byłoby je wszystkie wymienić. Dzięki bajkom dziecko może poznać zasady świata w zrozumiały dla siebie sposób, wykształcić właściwe mechanizmy reagowania na problemy przy jednoczesnym wyciszeniu i relaksie.