Rozstanie rodziców jest przeżyciem niezwykle stresującym, nie tylko dla byłych małżonków, lecz również dla ich dzieci. Choć nie zawsze to widać, podopieczni mocno przeżywają ten proces i nie zawsze są w stanie poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami. Jak zatem rozwieść się bez krzywdy dla dziecka? Jak zadbać o kontakty z nim po rozwodzie?
Dziecko przeżywa rozstanie rodziców
Na wieść o rozwodzie lub informacji, że mama nie będzie już mieszkać z tatą, dzieci reagują w różnoraki sposób. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego indywidualnych cech charakteru. Najczęściej wyróżnia się:
- Wyparcie rzeczywistości – niektóre dzieci na wieść o rozwodzie zachowują się tak, jakby sytuacja w ogóle nie miała miejsca. Wyparcie faktów pomaga niektórym nieletnim poradzić sobie z poczuciem straty. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, pozwalająca uporać się z czymś, czego dziecko nie jest w stanie znieść
- Wybuch negatywnych emocji – bardzo często można zaobserwować u dzieci agresję skierowaną w stronę jednego lub obojga rodziców. Towarzyszące uczucie wściekłości objawia się niechęcią do odwiedzin jednej ze stron, a także zachowaniem, które wybiega poza normy społeczne. W tym trudnym dla dziecka okresie rodzice skarżą się na ich niewłaściwe zachowanie, opuszczanie lekcji czy podejmowanie prób z używkami
- Nadzieja na pojednanie – pomimo złych informacji dziecko stara się za wszelką cenę wprowadzić między swoich rodziców poprzedni stan rzeczy. Samodzielnie organizuje i aranżuje sytuacje, których celem jest wspólne spędzanie czasu. Rodzice nieświadomie zgadzają się na wszystko, dając dziecku złudne nadzieje na naprawę poprzednich relacji
- Smutek – niektóre dzieci, zwłaszcza starsze, są w stanie od razu zaakceptować wiadomość o nieuchronnym rozpadzie rodziny. Wówczas pojawia się etap, który może potrwać bardzo długo. Dziecko jest smutne i przygnębione, niechętnie podejmuje dotychczasowe aktywności pozaszkolne lub całkowicie z nich rezygnuje, może nastąpić też wycofanie z życia społecznego.
Kontakty z dzieckiem po rozwodzie
Sama sprawa rozwodowa może przerodzić się w prawdziwą batalię, która wywołuje karuzelę emocji u wszystkich członków rodziny. Bardzo ważną rolę w postępowaniu gra dobry adwokat, który potrafi doradzić stronom, jak postępować, aby dziecko nie stało się przedmiotem sądowej walki. Jeżeli rodzice zdecydowali się iść przez dalsze życie osobno, każde z nich powinno dołożyć starań, aby dziecko jak najłagodniej przystosowało się do nowej sytuacji.
Należy zatem unikać wypytywania dziecka o drugiego z byłych małżonków i nie stawiać go w roli posłańca. Warto unikać konfliktów i starać się o poprawne relacje z byłym mężem lub żoną oraz nie wypowiadać się źle o byłym partnerze – zaniechanie takich działań z pewnością wzbudzi w dziecku zaufanie oraz szacunek. Każdorazowo przy spotkaniu z pociechą warto pielęgnować relacje drobnymi gestami. Pokazuje to dziecku, że pomimo miłości, która wygasła między jego rodzicami, więzi z podopiecznym będą trwały do końca życia.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Actio (Adwokat Oświęcim)
Leave a Reply