Rozwód – jak nie skrzywdzić dziecka?

Rozwód rodziców

Rozstanie rodziców jest przeżyciem niezwykle stresującym, nie tylko dla byłych małżonków, lecz również dla ich dzieci. Choć nie zawsze to widać, podopieczni mocno przeżywają ten proces i nie zawsze są w stanie poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami. Jak zatem rozwieść się bez krzywdy dla dziecka? Jak zadbać o kontakty z nim po rozwodzie?

Dziecko przeżywa rozstanie rodziców

Na wieść o rozwodzie lub informacji, że mama nie będzie już mieszkać z tatą, dzieci reagują w różnoraki sposób. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego indywidualnych cech charakteru. Najczęściej wyróżnia się:

  • Wyparcie rzeczywistości – niektóre dzieci na wieść o rozwodzie zachowują się tak, jakby sytuacja w ogóle nie miała miejsca. Wyparcie faktów pomaga niektórym nieletnim poradzić sobie z poczuciem straty. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu, pozwalająca uporać się z czymś, czego dziecko nie jest w stanie znieść
  • Wybuch negatywnych emocji – bardzo często można zaobserwować u dzieci agresję skierowaną w stronę jednego lub obojga rodziców. Towarzyszące uczucie wściekłości objawia się niechęcią do odwiedzin jednej ze stron, a także zachowaniem, które wybiega poza normy społeczne. W tym trudnym dla dziecka okresie rodzice skarżą się na ich niewłaściwe zachowanie, opuszczanie lekcji czy podejmowanie prób z używkami
  • Nadzieja na pojednanie – pomimo złych informacji dziecko stara się za wszelką cenę wprowadzić między swoich rodziców poprzedni stan rzeczy. Samodzielnie organizuje i aranżuje sytuacje, których celem jest wspólne spędzanie czasu. Rodzice nieświadomie zgadzają się na wszystko, dając dziecku złudne nadzieje na naprawę poprzednich relacji
  • Smutek – niektóre dzieci, zwłaszcza starsze, są w stanie od razu zaakceptować wiadomość o nieuchronnym rozpadzie rodziny. Wówczas pojawia się etap, który może potrwać bardzo długo. Dziecko jest smutne i przygnębione, niechętnie podejmuje dotychczasowe aktywności pozaszkolne lub całkowicie z nich rezygnuje, może nastąpić też wycofanie z życia społecznego.

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie

Rozwód rodziców

Sama sprawa rozwodowa może przerodzić się w prawdziwą batalię, która wywołuje karuzelę emocji u wszystkich członków rodziny. Bardzo ważną rolę w postępowaniu gra dobry adwokat, który potrafi doradzić stronom, jak postępować, aby dziecko nie stało się przedmiotem sądowej walki. Jeżeli rodzice zdecydowali się iść przez dalsze życie osobno, każde z nich powinno dołożyć starań, aby dziecko jak najłagodniej przystosowało się do nowej sytuacji.

Należy zatem unikać wypytywania dziecka o drugiego z byłych małżonków i nie stawiać go w roli posłańca. Warto unikać konfliktów i starać się o poprawne relacje z byłym mężem lub żoną oraz nie wypowiadać się źle o byłym partnerze – zaniechanie takich działań z pewnością wzbudzi w dziecku zaufanie oraz szacunek. Każdorazowo przy spotkaniu z pociechą warto pielęgnować relacje drobnymi gestami. Pokazuje to dziecku, że pomimo miłości, która wygasła między jego rodzicami, więzi z podopiecznym będą trwały do końca życia.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Actio (Adwokat Oświęcim)