Niegdyś klocki drewniane były jedynymi zabawkami dostępnymi dla maluchów. Bardzo często rodzice sami je robili, strugając kawałki drewna w taki sposób, aby nadawały się one do użytku przez ich pociechy. Z czasem rynek zaczął być zalewany plastikowymi gadżetami, które dodatkowo wyposażone były w mnóstwo funkcji. Zabawki potrafiły chodzić, jeździć, wydawać dźwięki, a te bardziej zaawansowane sterowane były przy pomocy joysticka. Obecnie trendy zabawkowe mocno się zmieniają. Wpływ na to ma przede wszystkim świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii. Drewno jest naturalnym materiałem, który nie rozkłada się przez długie lata i na dodatek jest bezpieczny dla przyrody. Stąd też można zauważyć rosnącą ilość asortymentu w postaci drewnianych klocków na sklepowych półkach. Jakie są ich wady i zalety?
Jaki wpływ na rozwój dziecka mają drewniane klocki?
Kupowanie zabawek dla dzieci, to czynność, która powinna być poprzedzona odpowiednim przemyśleniem. Przedmioty muszą być kupowane mądrze, a przy tym dobrane do rozwoju malucha. Klocki drewniane idealnie wpasowują się w taktykę wielu rodziców. Dostarczają one ogromnych możliwości rozwojowych dla dziecka. Wystarczy wspomnieć, że mogą się nimi bawić maluchy, które ukończyły pierwszy rok życia. Górnej granicy nie ma, o czym wszyscy dobrze wiemy, ponieważ zabawa klockami drewnianymi jest tak samo ekscytująca dla dorosłych, jak układanie puzzli, które również powinny być kupowane maluchom.
Drewniane klocki mimo swojej prostoty cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci. Przy wykorzystaniu choćby jednego prostego elementu można stworzyć część budowli, pojazd, czy wykorzystać go na inny sposób. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia dziecka. Klocki świetnie wpływają także na rozwój kreatywności, strategicznego i logicznego myślenia oraz koordynację ruchową. Ponadto wspierana jest mała motoryka i współpraca na linii oko-ręka, a dodatkowo poprawiają się umiejętności chwytu u maluszka.
Jakie wady mają zabawki z drewna?
Drewniane klocki jak inne zabawki mają swoje wady i zalety, jednak ciężko jest wymieniać te pierwsze, ponieważ jest ich niewiele. Z pewnością na pierwszy rzut oka da się zauważyć wysoką cenę, która jest znacznie wyższa niż plastikowe zamienniki. Wiele także zależy od wyboru, jakiego dokonają rodzice. Zbyt mało elementów sprawi, że klocki staną się proste do ułożenia, co w konsekwencji spowoduje znudzenie się nimi. Minusem dla maluchów może być waga, ponieważ plastikowe klocki są lżejsze od tych drewnianych.
Leave a Reply