Remont pokoju dziecka – jak zrobić to niskim kosztem?

Remont pokoju dziecka

Efekty twórczej kreatywności na ścianach czy frontach mebli to tylko niektóre z powodów, dla których remont pokoju dziecka odbywa się znacznie częściej w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami. Aby wnętrze to zachęcało do codziennej zabawy i odpoczynku, nie trzeba od razu wydawać ogromnej sumy pieniędzy. Istnieje kilka sposobów, aby remont pokoju okazał się dla rodziców tanim, a zarazem przyjemnym przedsięwzięciem.

Nowy wymiar ścian

Nie ma wątpliwości, że w trakcie remontu pokoju dziecka, ściany będą wymagały odświeżenia. Na ich powierzchni można z łatwością znaleźć rezultaty twórczego malowania, odciski dłoni czy pozostałości po naklejkach i plakatach. Odmalowanie ścian można przeprowadzić na własną rękę, oszczędzając tym samym trochę pieniędzy. Warto jednak z pewnością zakupić puszkę farby kredowej i pomalować za jej pomocą wybraną część. W ten sposób dziecko będzie mogło bezkarnie tworzyć na wyznaczonym fragmencie ściany, a następnie zmywać swoje dzieła za pomocą gąbki. Jednośnie remont pokoju, którego konieczność wynika zwykle z obecności malowideł ściennych, nie będzie odbywał się tak często.

Innym sposobem jest zakup naklejek na ściany, które w jednej chwili wprowadzą do pokoju dziecka bajkowy klimat. Mogą przypominać ulubione postacie z książek i kreskówek, zwierzątka, samochody lub po prostu odzwierciedlać obecne zainteresowania najmłodszych. Z łatwością zakryją mało estetyczne plamy czy ślady po zabawie. Obecnie, w sprzedaży dostępne są naklejki ścienne, które nie pozostawiają po sobie śladu i nie zrywają farby.

Sposób na zniszczoną podłogę

Jeśli w pokoju dziecka położona jest drewniana podłoga, to skutecznym i stosunkowo tanim sposobem na przywrócenie jej dawnej świetności, jest cyklinowanie. Należy je przeprowadzić w czasie nieobecności malucha np. w trakcie wycieczki szkolnej czy wakacji, korzystając z pomocy fachowca lub dokonując tego samodzielnie (w tym celu konieczny jest jednak wynajem cyklinarki). Innym, prostszym sposobem jest położenie wykładziny dywanowej. W trakcie zakupu, należy jednak pamiętać, aby materiał był niepalny oraz nie posiadał zbyt długich i miękkich włókien (są podatne na gromadzenia kurzu).

Odnowienie mebli

Remont pokoju dziecka nie musi być jednoznaczny z kosztowną wymianą mebli. Sposobem na szybkie, a zarazem tanie odnowienie komód, szafek czy regałów jest wykorzystanie okleiny. Aby zabieg ten przyniósł oczekiwane rezultaty, należy ją dobrze dopasować do danej powierzchni, a także odpowiednio przygotować mebel: oczyścić, odtłuścić i wysuszyć fronty.

Innym sposobem jest inwestycja w otwarte regały, których cena jest znacznie mniejsza od zakupu nowych komód i szaf przesuwnych. Wystarczy wyposażyć się jeszcze w kilka kolorowych koszy lub dekoracyjnych pudeł, w których mieścić się będą ulubione zabawki i książeczki. Zamiast zakupu nowych regałów można również wykorzystać drewniane skrzynki. Wystarczy pomalować je na wybrany kolor, a następnie ustawić na podłodzę (wówczas będą pełnić rolę skrzyni na gry i zabawki) lub przytwierdzić do ściany.

Remont pokoju dziecka nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Czasami wystarczy puszka farby lub zakup pomysłowych dodatków. W przypadku bardziej zaawansowanych prac, warto jednak korzystać z profesjonalnych usług remontowych.