Wybór odpowiedniej placówki oświatowej dla malucha jest niezwykle ważne w kontekście jego rozwoju. Poszukując przedszkola dla swojego dziecka często stajemy przed dylematem: przedszkole państwowe czy prywatne. Oba rozwiązania niosą ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Różnica między placówką publiczną a prywatną to również sposób rekrutacji oraz spełnienia pewnych warunków. Co zatem będzie najlepsze dla naszej pociechy? Który model wybrać?
Przedszkola – kto nimi zarządza?
Przedszkolami państwowymi zarządzają organy publiczne. Są to zazwyczaj samorządy lub gminy.
Z kolei placówki prywatne to już inna bajka. Za zarządzanie niepublicznymi przedszkolami odpowiadają różnego rodzaju stowarzyszenia, firmy, a nawet osoby fizyczne, pod warunkiem, że spełniają określone w przepisach oświatowych wymagania. Zarówno przedszkola państwowe, jak i prywatne bezpośrednio podlegają Ministerstwu Edukacji Narodowej.
Czym różni się przedszkole publiczne od niepublicznego?
Oprócz formy zarządzania placówką można również zauważyć różnicę w realizacji podstawy programowej w danym przedszkolu. Publiczne przedszkola charakteryzuje pięciogodzinny wymiar zajęć, który jest z góry narzucony przez system edukacyjny w Polsce. Jest to związane z finansowaniem prowadzenia przedszkola, które dostaje określone środki z zasobów gminy lub miasta. Dlatego rodzice, którzy nie mają możliwości odebrania swojego dziecka w określonych godzinach niestety logistycznie mogą nie podołać zadaniu. Z kolei w przedszkolach prywatnych sytuacja jest zgoła odmienna. Przedszkolni wychowawcy nie muszą trzymać się określonego harmonogramu, co daje więcej możliwości dla zapracowanych rodziców.
Różnice w programie nauczania – czy istnieją?
Obie instytucje opiekuńczo-wychowawcze zapewniają podobne programy nauczania. Nie można jasno stwierdzić, który rodzaj przedszkola jest bardziej efektywniejszy. O jakości przedszkola świadczy przede wszystkim jego kadra i jej podejście do maluchów. To czynnik ludzki jest najważniejszy w przypadku opieki nad dziećmi. Najnowocześniejsze wyposażenie przedszkola nie zastąpi odpowiedniego podejścia przedszkolanek do naszych pociech.
Od którego roku życia można posłać dziecko do przedszkola?
Każdy rodzic, który chce wysłać swoje trzyletnie dziecko do przedszkola państwowego ma z urzędu zapewnione miejsce w określonej placówce. Jednak należy pamiętać, że przedszkola publiczne są przepełnione do granic możliwości, a rekrutacja może być prowadzona nawet z rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem. Starania o przyjęcie do przedszkola niepublicznego można zacząć równie wcześnie – placówki przyjmują już dwu i pół letnie dzieci. Najważniejsze, aby nasze dziecko było w miarę samodzielne.
Oferty zajęć dla przedszkolaków
Przedszkola państwowe mają mniejsze pole manewru co do organizacji zajęć dla dzieci. Podstawa programowa zakłada prowadzenie zajęć podstawowych, jak również rytmikę, korektywę czy zajęcia z języka angielskiego. Niektóre placówki publiczne oferują również zajęcia pozalekcyjne, jednak za dodatkową opłatą.
Przedszkola prywatne działają nieco inaczej. Większość niepublicznych placówek prowadzonych jest w oparciu o konkretny profil, jak np. przedszkola językowe. Wybór zajęć dla najmłodszych, oprócz podstawowego zestawu jest zdecydowanie większy, a uczęszczanie na nie rzadko jest obejmowane dodatkowymi opłatami.
Które przedszkole wybrać?
Placówki publiczne i niepubliczne mają swoje dobre i złe strony. Przed zapisaniem dziecka do przedszkola warto odwiedzić kilka miejsc, które na pierwszy rzut oka wydają się odpowiednie. Warto bazować również na opinii innych rodziców i ich doświadczeniach. Wiele przedszkoli oferuje możliwość pozostawienia dziecka na dzień próbny i baczne obserwowanie poczynań przedszkolanek oraz zachowania własnej pociechy w gronie rówieśników.
Leave a Reply