Pierwsze zabawki dla Twojego dziecka – co dla niemowlaka?

Pierwsze zabawki dla Twojego dziecka – co dla niemowlaka?

Każde dziecko uwielbia się bawić. Niezależnie od tego, czy w naszym domu mamy niemowlaka czy nieco starsze dziecko, zabawki to nieodłączny element nie tylko pokoju dziecięcego, ale całego domowego otoczenia. W zależności od wieku naszej pociechy powinniśmy dobrać odpowiedni rodzaj zabawki, który będzie pozytywnie wpływał na rozwój naszego maluszka. Jak zatem wybrać zabawki dla niemowlęcia? Co kupić w sklepie z zabawkami?

Moc kolorów

W pierwszym etapie życia każdego dziecka niezwykle ważna jest stymulacja jego rozwoju za pomocą odpowiednich bodźców. Niemowlęta co prawda posiadają jeszcze znikomą aktywność ruchową, co nie szkodzi na przeszkodzie, aby przyciągać ich uwagę kolorowymi zabawkami. Dzieci do pierwszego miesiąca życia niezwykle żywo reagują na wszelkiego rodzaju kolorowe przedmioty o dużej objętości. Niemowlęcia często wodzą wzrokiem za barwnymi zabawkami – rzecz jasna jeszcze nie potrafią samodzielnie się nimi bawić. Najmniejsze dzieci na pewno będą zadowolone z wszelkiego rodzaju grzechotek czy grających pluszaków. Im bardziej kolorowa zabawka tym lepiej dla rozwoju naszego dziecka.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek dla niemowląt?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, dzieci do pierwszego miesiąca życia uwielbiają wręcz wielkie zabawki. Przy wyborze zabawek edukacyjnych dla dzieci warto kierować się właśnie rozmiarem grzechotki czy karuzeli nad łóżeczkiem.

Dla rodzica najważniejsze jest zdrowie i życie dziecka. Zabawki wątpliwej jakości mogą stanowić zagrożenie dl bezpieczeństwa naszego dziecka, dlatego należy wybierać tylko certyfikowane i atestowane zabawki dla niemowląt. W sklepie zabawkowym zdecydowanie lepiej jest wydać kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych więcej niż żałować kupna beznadziejnej zabawki, która przy pierwszym użyciu nie podołała zadaniu.

W sklepie zabawkowym swoje kroki powinniśmy skierować w stronę półek z zabawkami łatwymi do czyszczenia. Zabawki z tendencją do szybkiego brudzenia się mogą na dłuższą metę być niebezpieczne dla zdrowia naszej pociechy. Zwłaszcza niemowlęta są najbardziej narażone na „złapanie” bakterii czy wirusów, gdyż ich układ odpornościowy nie zdążył się jeszcze w pełni wykształcić.

Zabawki dla niemowląt do 12. miesiąca życia

Nieco starsze dzieci zaczynają już raczkować i stawiać swoje pierwsze kroki. Tutaj powinniśmy wprowadzić nieco urozmaicenia do zabawy rocznego dziecka. Warto postawić na interaktywne maty edukacyjne, które są doskonałym sposobem na stymulację rozwoju intelektualnego dziecka. Dobrym pomysłem będą również chodziki w wersji interaktywnej lub mini-zestawy np. młodego kucharza czy majsterkowicza. W tym ostatnim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar elementów – wystrzegajmy się przedmiotów, którymi nasze dziecko może się zadławić, a nawet udusić.

Kolorowe książeczki

Naturalnie niemowlaki jeszcze nie umieją czytać, ale to nie dlatego warto kupować kolorowe książeczki. To, co najbardziej interesuje najmłodsze dzieci to bogactwo kolorów i ilustracji kryjących się we wnętrzu okładki.

Nauka poprzez zabawę

Od najmłodszych lat życia naszego dziecka powinniśmy dbać o jego prawidłowy rozwój. Choć wydaje się, że zakup zabawek dla dzieci jest „dziecinnie prosty” – należy bardzo uważać na to, co ląduje w naszym koszyku zakupowym. Warto inwestować w zabawki edukacyjne, które bawią i uczą.