Gry planszowe, które pobudzą wyobraźnię Twojego dziecka

Gry planszowe, które pobudzą wyobraźnię Twojego dziecka

Obecnie gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans. W „planszówki” grają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Jest to świetny sposób na produktywne spędzenie rodzinnego popołudnia. Dystrybutorzy gier planszowych zaskakują nas coraz bardziej oryginalnymi pomysłami. Nowoczesne planszówki w niczym nie przypominają dobrze znanego „chińczyka”, który polega na niezbyt skomplikowanym przesuwaniu pionków po planszy do gry. Gry obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych czy internetowych to nieograniczone bogactwo wyboru. Podpowiemy Wam co kupić, aby Wasze dziecko rozbudziło swoją wyobraźnię i spędziło miło czas.

Dixit

Gra, która ma na celu rozwinięcie kreatywności u Waszego dziecka. Dixit to gra w skojarzenia. Do zestawu dołączone są ilustrowane karty przedstawiające określone przedmioty czy sytuacje. Każdy z biorących udział w rozgrywce zostaje narratorem opowiadania. Musi on wybrać jedną z sześciu kart trzymanych w ręku i głośno wypowiedzieć swoje skojarzenie. Następnie pozostali gracze muszą wybrać z posiadanych kart jedną, która najbardziej pasuje do hasła wypowiedzianego przez narratora. Karty muszą pozostać zakryte aż do momentu ich przetasowania. Później następuje głosowanie, która z kart jest kartą narratora. Idealna gra dla całej rodziny. Dixit zapewnia dużą dawkę śmiechu i zabawy młodszym i starszym.

Uno

Może i nie jest grą stricte planszową, ale zapewnia maksimum dobrej zabawy. Gra karciana, która podbiła serca milionów rodzin na całym świecie. Gra niezwykle przypominająca dobrze znane w Polsce Makao. Każdy z graczy dostaje po kilka kart na start, a celem rozgrywki jest pozbycie się kart w trakcie jednej rundy. Karty dopasowuje się kolorem lub liczbą. Urozmaiceniem rozgrywki są tzw. karty akcji – kara dobrania dwóch lub czterech kart ekstra. Można również zmieniać kolor kart na stole lub kolejność rzucania kart przez graczy. Uno można zabrać ze sobą na piknik czy na wyjazd za miasto – opakowanie kart spokojnie mieści się do torebki.

5 sekund

Gra, która wymaga szybkiego reagowania i refleksu. W zestawie znajdziemy klepsydrę kulkową odmierzającą tytułowe pięć sekund od przeczytania pytania. Każdy z graczy w swojej kolejce losuje kartę, na której znajduje się określone zadanie, np. „wymień 3 postaci z bajek”. Jak nietrudno się domyśleć, każdy gracz ma pięć sekund na udzielenie odpowiedzi. Gra, która prowadzi do wielu zabawnych pomyłek będących wynikiem pośpiechu.

Króliczek

Gra logiczna dla najmłodszych. W pudełku znajdziemy trzy klocki, króliczka oraz karty pokazujące jak nasze dziecko ma poprawnie ułożyć klocki. Gra uczy myślenia przestrzennego oraz logicznego. Choć na pozór gra wydaje się nieco prymitywna, to dla dziecka we wczesnej fazie rozwoju propozycja wręcz idealna.

Jenga

Kto z nas nie słyszał o Jendze? Gra zręcznościowa dla całej rodziny, która wymaga nieprawdopodobnego skupienia i kontrolowania ruchów. Jenga polega na ułożeniu wieży z dostępnych segmentów, które należy ustawiać po trzy na każdym poziomie. Cała sztuka gry w Jengę polega na ostrożnym wyciąganiu pojedynczych klocków z konstrukcji wieży i układaniu ich na samym czubku. Grę przegrywa ten, który przy wyciąganiu drewnianego klocka spowoduje zburzenie wieży. Gra rozwija umiejętności zręcznościowe dziecka, ale również logicznego myślenia.

Od najmłodszych lat warto zachęcić dziecko do grania w gry planszowe. Wiele z nich rozwija wyobraźnię dziecka oraz stymuluje jego rozwój umysłowy. Rozbieżność cenowa gier planszowych jest niezwykle szeroka, dlatego każdy rodzic z łatwością znajdzie coś dla swojego dziecka.