Wełniany sweter jest wprost idealną częścią garderoby na sezon zimowy. Powszechnie uważa się, że ubrania wykonane z wełny są wyjątkowo ciepłe, miłe w dotyku oraz przyjazne dla skóry. Jednakże, ze względu na fakt, że wełna jest materiałem całkowicie naturalnym- wymaga odpowiedniej pielęgnacji do tego, aby mogła dobrze się prezentować. Najwięcej pytań związanych z pielęgnacją wełnianych ubrań dotyczy sposobu ich prania oraz suszenia.
Specyfika wełnianych ubrań
Wełna ma te niesamowite właściwości, że pozwala zakumulować znacznie więcej ciepła niż jakiekolwiek inne włókna syntetyczne. Nie ma więc tak naprawdę lepszej propozycji do noszenia w zimowe, mroźne miesiące. Wełna jest materiałem, który pozyskuje się z sierści owiec, jednakże różne jej gatunki mogą się delikatnie między sobą różnić. Przede wszystkim, warto zauważyć, że:
- Nie każdy wełniany sweter czy inna część garderoby będzie wyglądała tak samo i będzie identyczna w dotyku. Materiał może mieć bowiem różną długość oraz grubość naturalnych włókien, może się też zdarzyć, że dany produkt będzie posiadał też domieszkę innych tkanin. Istoty jest także stopień skręcenia włókien.
- Specjalnym gatunkiem wełny jest wełna dziewicza, która uważana jest za tę najczystszą i najbardziej naturalną. Z kolei wełna z owiec merynosowych jest uważana za tę najcieplejszą.
- Wełna ma właściwości termoregulacyjne.
- Wełna ma silne właściwości higroskopijne, czyli jej noszenie sprawia, że mniej się pocimy. Doskonale radzi sobie z pochłanianiem nadmiaru wilgoci.
- Pielęgnacja ubrań wełnianych może być problematyczna z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że w konsekwencji prania ubrania te mogą tracić swoją miękkość i puszystość. Kolejnym problemem może być fakt, że ubrania wełniane mogą się skurczyć w praniu.
Pranie ubrań wełnianych
Nie jest to wcale trudne zadanie- pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Ta strona internetowa https://www.eksmagazyn.pl/moda/sztuka-ubioru/jak-wyprac-welniane-ubrania-zeby-ich-nie-uszkodzic/ rozwija temat Jak wyprać wełniane ubrania, żeby ich nie uszkodzić.
Wełnę można prać zarówno ręcznie jak i w pralce. Bardzo ważne jest jednak, aby:
- Przestrzegać oznaczeń, jakie znajdują się na metce, znajdziemy tam informacje o tym, czy daną rzecz można prać w pralce oraz jaka może być maksymalna temperatura wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy posiadamy ubranie wykonane z wełny z różnymi rodzajami domieszek innych włókien.
- Najczęstszym zaleceniem jest, aby prać wełnę w letniej wodzie. Gorąca woda powoduje kurczenie się włókien. Szacuje się, że idealna temperatura dla wełny nie powinna być wyższa niż 30 stopni.
- Najlepiej jest prać ubrania wełniane delikatnie. Oznacza to, że podczas prania ręcznego staramy się zbytnio nie pocierać materiału o siebie, a w przypadku prania w pralce wybieramy programy dla tkanin delikatnych bez wysokich obrotów wirowania. Niektóre pralki posiadają specjalne programy właśnie do prania wełny. Dzięki temu włókna się nie uszkodzą i nie ulegną zmechaceniu.
- Suszenie ubrań wełnianych najlepiej wykonać rozkładając je na płasko, np. na ręczniku. Staramy się nie suszyć ubrań wełnianych w suszarkach bębnowych, gdyż może to doprowadzić do ich skurczenia się. Suszenie rozwieszonych wełnianych też nie jest najlepszym pomysłem, gdyż włókna mogą nienaturalnie się rozciągnąć powodując zniekształcenie odzieży.
- Do prania wełny używamy bardzo delikatnych detergentów. Jeśli zabrudzenia nie są mocne i trudne do usunięcia- możemy stosować płyny do płukania. W sklepach znajdziemy też specjalne preparaty do prania wełny, które pozwolą utrzymać miękkość włókien.
Jeśli więc będziemy dbać o nasze wełniane ubrania w odpowiedni sposób- zarówno jeśli chodzi o ich pranie jak i suszenie- będą mogły pozostać z nami na wiele lat nie tracąc swojej formy. Wiedząc jak pielęgnować wełnę możemy zacząć uzupełniać swoją jesienno- zimową garderobę o ubrania wykonane z tego materiału.
Leave a Reply