Przygotowując się do urządzenia pokoju dziecięcego, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych zagadnień.
Przestrzeń wspólna czy tylko dla dziecka.
Oczywiście sytuacja, gdzie pokój będzie przeznaczony tylko dla dziecka, lub nawet kilkorga dzieci, jest znacznie prostsza. Trudniej jest wtedy, gdy, z różnych powodów, dziecko musi dzielić pomieszczenie razem z innymi, dorosłymi, członkami rodziny. Wówczas należy bezwzględnie kierować się podstawową zasadą: przestrzeń wydzielona dla dziecka ma być przeznaczona tylko dla niego. Chodzi w tym np. o nabranie nawyku niepozostawiania w jej obrębie jakichkolwiek przedmiotów. Jeżeli będziemy zawsze się pilnować żeby nie położyć tam programu telewizyjnego, książki, pilota czy innych przedmiotów codziennego użytku, to minimalizujemy ryzyko przypadkowego pozostawienia przedmiotów potencjalnie dla dziecka niebezpiecznych. I nie chodzi tu tylko o przedmioty ostre, jak nożyczki czy choćby pęseta, ale też o małe, drobne rzeczy, które mogą zostać połknięte, czy jakiekolwiek płyny, nawet woda w domowej konewce. Zasada ta ma też uzasadnienie w przypadku ostrych zapachów, np. zapach chemii do sprzątania domu. Warto pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania.
Bezpiecznie urządzony pokój dziecięcy
Bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym wiąże się z wieloma zagadnieniami. Wystające elementy, śliska podłoga, szklane drzwi itp. Większość sytuacji potencjalnie niebezpiecznych można przewidzieć, zauważyć i im zapobiec. Dobrze jest prześledzić zasięg rączek i główki raczkującego dziecka. Jak wysoko mogą sięgnąć, co można zrobić aby zapobiec ściągnięciu niebezpiecznych przedmiotów przez dziecko, wylaniu czegoś na siebie, przytrzaśnięciu palców. Jeżeli grzejnik składa się z tradycyjnych żeliwnych żeberek o ostrych zakończeniach, to powinno się je zasłonić czymś, często wystarczą do tego odpowiednio ustawione krzesła. Oczywiście jeżeli w domu są schody, to nawet gdy nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziecięcego, to bezwzględnie należy je zabezpieczyć, najlepiej zamykaną furtką (koniecznie w inny sposób niż zwykłą klamką, która wymaga jedynie naciśnięcia).
W dziedzinie bezpieczeństwa należy również pamiętać o materiałach bezpośrednio otaczających dziecko. Meble dziecięce bywają z litego drewna ale równie często wykonane są z materiałów drewnopodobnych, a one w składzie mają różnego typu żywice syntetyczne. Również lakiery i farby podzielić można na dwie grupy pod względem składu a co za tym idzie bezpieczeństwa.
Bezpieczne uchwyty meblowe
Zwróćmy też uwagę na wszelkie uchwyty do mebli. To elementy zwykle drobne, ładne a zatem interesujące dla dziecka. Czy są dobrze zamocowane, czy nie grozi im odpadnięcie, czy elementy ruchome są nadal trwałe. I warto się upewnić czy są wykonane z naturalnych materiałów (np. drewno, a nie drewnopodobny plastik), czy są pokryte powłoką, która nie powoduje uczuleń (np. impregnacja ekologicznym lakierem). Ważną cechą jest też sam kształt gałki meblowej, zaokrąglone elementy są bezpieczniejsze dla maluszka niż takie z ostrymi kantami.
Jeśli zaś pokój dziecka jest dopiero na etapie projektowania, warto poszukać odpowiednich uchwytów do mebli (https://dotmanufacture.com/kategoria-produktu/pokoj-dzieciecy/) – w internecie można znaleźć sklepy zajmujące się sprzedażą profesjonalnie przygotowanych dodatków do mebli z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego.
Artykuł powstał we współpracy z dotmanufacture.com
4 Comments