O tym, że czytanie świetnie wpływa na rozwój mowy, wyobraźnię dziecka czy też umiejętność przyswajania wiedzy wie większość rodziców. Nie każdy jednak bierze pod uwagę to, że tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań do sięgnięcia po książkę dla dzieci nawet, kiedy nasz maluch jest jeszcze niemowlakiem. Oswajanie go z opowiadaniami, codzienne wprowadzanie rytuałów czytania ma ogromny wpływ na jego rozwój zarówno intelektualny, jak i emocjonalny. Dlaczego warto czytać dziecku i czemu nawet tak wcześnie? Podpowiadamy.
Nigdy nie jest zbyt wcześnie na książki dla dzieci
Książki dla dzieci są cenną skarbnicą wiedzy o otaczającym nas świecie. Maluszek uczy się z ich pomocą nie tylko literek, cyferek, kolorów czy też tego, jak wyglądają zwierzęta czy różne postacie. Książki wnoszą do życia małego czytelnika o wiele więcej – rozwijają jego wyobraźnię, kreatywność. Dziecko, któremu czytamy znacznie szybciej jest w stanie przyswajać wiedzę, uczy się koncentracji, wzbogaca swój zasób słownictwa. Im szybciej zaprzyjaźnimy je z książką, tym większa szansa na to, że owa „znajomość” szybko się nie skończy, a może w ogóle. Aby zbudować solidny fundament na którym opierać się będzie dalsza przygoda z czytaniem, warto sięgać po ciekawe publikacje. Na rynku jest obecnie wiele książek dla dzieci, przeznaczonych do każdego wieku, a także gustu małego czytelnika. Ciekawe propozycję znajdziesz np. tutaj: https://tantis.pl/bajki-i-wierszyki-c5065.html
Dlaczego warto czytać dziecku książki?
Czytanie książek dzieciom sprzyja rozwojowi mózgu. Dzieje się tak już nawet zanim zacznie mówić. Słuchając nas i naszych opowiadań musi mocno się skupić, aby zrozumieć to, co mamy im do przekazania. Próby te, zmaganie się ze słowami oraz ich rozszyfrowywanie są bardzo dobrym ćwiczeniem, które usprawnia ich umysł.
Bardzo dobrze jest czytać dzieciom różnego rodzaju wiersze. Maluchy słuchając ich wyczuwają rytm, czasem nawet lubią poruszać się czy gestykulować w takt powtarzających się dźwięków. Takie doświadczenia bardzo korzystnie wpływają na ich motorykę, rozwój zmysłów, a także układ nerwowy wraz z koordynacją wzrokowo-słuchową.
Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/10-najczestszych-bledow-w-wychowywaniu-dzieci/
Badania udowodniły, że dzieci, którym czyta się więcej znacznie szybciej rozpoczynają swoją przygodę z mową. Kiedy czytamy maluchowi książki dla dzieci, oswaja się on ze słowami, a co za tym idzie, znacznie szybciej je przyswaja, a następnie zaczyna rozumieć ich znaczenie, co w konsekwencji prowadzi do łatwości w posługiwaniu się nim.
Czytanie dzieciom ma również duży wpływ na ich elokwencję oraz koncentrację. Dziecko trenuje umiejętność zapamiętywania. To jednak nie koniec czytelniczych dobrodziejstw. Maluchy wczuwają się zazwyczaj w losy bohaterów, wspólnie z nimi przeżywają sukcesy, porażki, smutki, radości czy strachy. Jest to więc pomocne w rozumieniu emocji, a także nauki empatii.
Książki dla dzieci niosą ze sobą szereg pozytywnych czytelniczych konsekwencji. Bardzo ważne jest to, aby zrobić z czytania rytuał. Dziecko przyzwyczaja się czytania, czuje się docenione, ważne. W końcu poświęcanie mu czasu jest najlepszym, co możemy im dać.
Patronem artykułu jest tantis.pl