Perfumy — jak je dobrać do swoich preferencji?

nuty

Kobiety, które przez dłuższy czas opiekowały się swoim dzieckiem w domu, często wracając do pracy, muszą nieco uzupełnić swoją kosmetyczkę. Ważny produkt, który musi się w niej znaleźć to perfumy. Idealnie dopasowany zapach dodaje nam pewności siebie i pomaga stawić czoła nowym wyzwaniom. Musi jednak zawierać takie nuty, które lubimy, lub dobrze nam się kojarzą. Jak dobrać perfumy do swoich preferencji? Podpowiadamy. 

Perfumy damskie — jaką mają strukturę?

Zanim udamy się do perfumerii, warto wiedzieć, jak wygląda piramida zapachowa. Wyróżnia się trzy rodzaje nut: głowy, serca i bazę. Ta pierwsza utrzymuje się zazwyczaj przez około 30 minut i wykorzystuje się w niej cytrusy, owoce, czy kwiaty. W sercu może pojawić się niemal wszystko i jest ono wyczuwalne przez dłuższy czas.

Z kolei bazą perfum zazwyczaj są składniki, które uwalniają się po około 2 godzinach od użycia produktu i wyczuwalne są przez wiele godzin. Zazwyczaj doskonałym utrwalaczem kompozycji jest piżmo, nuty drzewne i szyprowe.

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej?

Przed wizytą w perfumerii dobrze też wiedzieć, czym różni się woda toaletowa od perfumowanej. Ta pierwsza zawiera jedynie 5-10% olejków zapachowych, które rozpuszczone są w 60-85% alkoholu. Z kolei ta druga występująca na przykład w idole lancome posiada min. 10-15% esencji w 90% alkoholu.

Jak widać, te dwa produkty różnią się między sobą stężeniem olejków zapachowych, a także zawartością alkoholu. Z tego powodu dokonując zakupu, warto wybrać wodę perfumowaną, ponieważ charakteryzuje się ona znacznie większą intensywnością i trwałością, dzięki czemu jest przez dłuższy czas wyczuwalna na skórze.

Perfumy damskie — jaki rodzaj zapachu wybrać?

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przed zakupem perfum, jest rodzaj zapachu. Obecnie producenci oferują szeroką gamę różnych nut, dlatego z pewnością każda kobieta znajdzie produkt idealnie dostosowany do swoich potrzeb.

Najczęściej wybierane perfumy lancome to te, w których wykorzystano nuty kwiatowe, na przykład róży, jaśminu, czy magnolii. Równie często jednak kobiety kupują produkty cytrusowe, drzewne, owocowe i wodne. Wśród dostępnych na rynku zapachów wymienia się też szyprowe, skórzane, orientalne, a także ziołowe.

Jak wybrać perfumy damskie?

Osoby, które chcą kupić perfumy damskie w sklepie stacjonarnym, powinny wybrać się tam w godzinach przedpołudniowych. Dodatkowo nie mogą stosować w tym dniu balsamów do ciała. Najlepiej przetestować tylko kilka zapachów perfum Lancome, a pomiędzy kolejnymi wąchać ziarenka kawy, które „zneutralizują” nos.

Jak dopasować perfumy damskie do okazji?

Młoda mama powinna dobierać perfumy według swoich indywidualnych preferencji. Jeżeli jednak poszukujemy zapachu do pracy, lepiej sięgnąć po lekkie kompozycje i unikać ciężkich, orientalnych nut, ponieważ sprawdzą się one znacznie lepiej na wieczorne wyjście, czy randkę.

Pracując w zamkniętym pomieszczeniu, musimy być świadome, że nasz zapach unosi się w powietrzu, dlatego wybór zbyt intensywnej woni sprawi, że możemy czuć się niekomfortowo, wiedząc, że nasze perfumy są mocno wyczuwalne przez naszych współpracowników lub kontrahentów.

Jak dopasować perfumy do osobowości?

Perfumy damskie można dopasować również do swojej osobowości. Kobiety o romantycznym usposobieniu cenią sobie zapach Lancome Idol, gdzie dominuje woń róży, a aromat jaśminu dodaje świeżości kompozycji.

Kobiety aktywne fizycznie, o energicznym usposobieniu najczęściej stawiają na owocowe zapachy i lekkie mgiełki. Zazwyczaj dominują w nich zielone nuty trawy bambus, lotos, ogórek, ale także jabłko, róża, czy wanilia.