Dzieci z FAS

Dzieci z FAS

FAS to to skrót od angielskiego Fetal Alcohol Syndrome, czyli Alkoholowego Zespołu Płodowego. Jest to stan, który występuje u dziecka w wyniku spożywania przez matkę alkoholu w trakcie ciąży. Jakie są jego objawy i na czym polega leczenie? Podpowiadamy.

Zespół FAS u dzieci – jakie są jego objawy?

Zespół FAS u dzieci dotyczy zarówno objawów fizycznych, jak i psychicznych. Dostrzega się je w wyglądzie twarzy chorego dziecka oraz łączy się je z występującymi objawami zaburzeń umysłowych. W większości przypadków diagnoza jest bardzo łatwa do przeprowadzenia już do szóstego roku życia. Można to dostrzec między innymi na podstawie niskiego wzrostu, problemów ze wzrokiem i słuchem oraz złej koordynacji ruchowej.

Typowe objawy psychiczne, które mogą być związane z zespołem alkoholowym dotyczą między innymi problemów w szkole i pracy, popadaniem w uzależnienia oraz niedostosowaniem społecznym. Może także pojawiać się nadmierna agresja oraz trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji z rówieśnikami, a w późniejszym życiu również z partnerem.

Jak leczy się zespół FAS u dzieci?

Na skuteczność leczenia ma wpływ przede wszystkim wczesna diagnoza oraz wdrożenie konsultacji psychologicznych w młodym wieku. Niebagatelne znaczenie ma także rodzicielskie wsparcie, które pozwoli lepiej kształtować właściwe zachowania społeczne. Kluczowym elementem jest nauka tego w jaki sposób budować właściwe relacje z drugim człowiekiem.

W leczeniu zespołu FAS stosuje się różnorakie terapie, między innymi stymulację ruchową oraz integracje sensoryczne. Ważne jest jednak to, że skuteczne sposoby dobiera specjalista. Dlatego ważne jest to, aby z konkretnym problemem udać się do psychologa, który przeanalizuje problemy dziecka i wskaże ważne elementy, niezbędne w efektywnym leczeniu.

W przypadku jeśli dziecko odczuwa dużą niechęć do osobistych wizyt w gabinecie specjalisty to alternatywą są konsultacje przeprowadzane przez internet. Psycholog online to bardzo popularna forma terapii, która pozwala na równie skuteczne leczenie jak spotkanie twarzą w twarz z lekarzem.