Na co zwracać uwagę kupując kołdrę dla dziecka?

koldra

Wybór kołdry dla dziecka jest trudniejszy niż w przypadku zakupu okrycia dla osoby dorosłej, ponieważ dzieci mają gorzej rozwinięte umiejętności termoregulacyjne, przez co są narażone na przegrzanie, a ponadto są bardziej wrażliwe i częściej występują u nich alergie skórne i wziewne. Mając to na uwadze, kołdrę, z jakim wypełnieniem najlepiej wybrać dla dziecka oraz dla malucha z alergią?

Co wziąć pod uwagę, wybierając kołdrę dla dziecka?

Kupując kołdrę dla dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak jego wiek, temperatura, jaka panuje zazwyczaj w jego pokoju, a także wymiary materaca. Decyzję warto podjąć również na podstawie tego, czy jesteśmy gotowi zanosić kołdrę do pralni, czy wolimy mieć możliwość jej wygodnego prania w domu, co często jest lepszym rozwiązaniem przy maluchach. Dzieci są bardziej narażone na przegrzewanie się w nocy, dlatego najlepiej jest kupić okrycie nieco cieńsze, niż kupiłoby się dla siebie.

Jaka kołdra będzie najlepsza dla dziecka?

W większości przypadków, najlepszych wyborem dla dziecka będzie kołdra z naturalnym wypełnieniem z puchu i pierza gęsiego. Są to najwyższej jakości kołdry, które świetnie sprawdzą się zarówno zimą, jak i latem. Zapewnią dzieciom zdrowy sen, a także wysoki komfort, niezależnie od temperatury panującej w sypialni. Wielkość kołdry nie może być zbyt duża w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ grozi to owinięciem się podczas snu. Większe dzieci mogą korzystać z kołder dopasowanych do rozmiaru materaca, a bardziej ruchliwe dzieci, które mają tendencję do zrzucania z siebie pościeli, powinny korzystać z większych okryć.

Jaka kołdra będzie najlepsza dla dziecka z alergią?

Dzieci cierpiące na alergię mogą spać pod kołdrą syntetyczną z wypełnieniem z włókien poliestrowych bądź silikonowych. Współcześnie produkowane kołdry syntetyczne odznaczają się dobrymi właściwościami termoregulacyjnymi i są przyjemne w dotyku, dzięki poszyciom z aksamitnej mikrofibry. Mają właściwości alergiczne, ponieważ w wypełnieniu nie kumulują się roztocza ani innego rodzaju zanieczyszczenia. Tego typu produkt można zakupić np. w sklepie internetowym PenPol. Dzieci z alergią nie muszą jednak rezygnować ze spania pod naturalnym okryciem. Alternatywę dla kołder syntetycznych stanowią te z wypełnieniem z wiskozy bambusowej.