„Męskie” pasje dziewczynek – powód do niepokoju?

jakie pasje maja dziewczynki

Stereotypowe ujęcie wskazuje, że dziewczynki powinny bawić się lalkami, w dom czy przebierać za księżniczki. Tymczasem bardzo często dziewczynki nie przejawiają tego typu zainteresowań, za to pasjonują je samochody, piłka nożna bądź nawet wędkarstwo. Czy jest to powód do niepokoju?

Zaufanie do stereotypów

Uznanie, że dziewczynki bawią się wyłącznie lalkami, a najbardziej „męską” zabawką przeznaczoną dla nich są klocki, to podejście stereotypowe. Choć pokutowało ono przez wiele lat, dziś zaczyna odchodzić w zapomnienie. Starsze pokolenia babć czy cioć być może będą zaniepokojone, gdy zobaczą, że dziewczynka z niezwykłą precyzją składa modele samochodów. Działa to także w drugą stronę – do niedawna sporą konsternację budził widok chłopca, bawiącego się lalkami. Stereotypowe myślenie wynika z dawno temu przyjętych zasad, które dziś także są już całkowicie nieaktualne. Zgodnie z nimi, kobieta przystosowana jest do zajmowania się domem i dziećmi, mężczyzna zaś do jazdy samochodem, uprawiania sportu czy zarabiania na rodzinę. Stąd ten krzywdzący podział na zabawy „dziewczęce” oraz „chłopięce”. Dziś psycholodzy nie mają wątpliwości, że chłopiec bawiący się lalką i dziewczynka jeżdżąca elektrycznym samochodem rozwijają się prawidłowo. Nie należy oczekiwać, że z tego „wyrosną” – być może takie właśnie są ich zainteresowania, pasje i preferencje, które rodzice powinni zaakceptować.

Wspieranie „męskich” pasji dziewczynek

Obecnie „małe księżniczki” nie chcą już nosić sukienek – chętnie za to ubierają spodnie dresowe i udają się z tatą do warsztatu. Takie „męskie” pasje dziewczynek warto wspierać, zamiast zniechęcać je do aktywności. Dobrze, jeśli przynajmniej jeden z rodziców prezentuje podobne zainteresowania. Wtedy też może efektywnie spędzać czas razem z córką, pokazując jej nowe rzeczy. Jeśli jednak nie mamy wiedzy na tematy, które interesują dziewczynki, dobrze jest się nieco podszkolić. W sytuacji, gdy pociecha zainteresowana jest wędkarstwem, cenne informacje możemy znaleźć na stronie e sklep wedkarski. Wędkarstwo, samo w sobie, może być nie tylko przyjemne, ale i bardzo praktyczne. Z drugiej strony wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i przygotowania. Warto mieć na uwadze, że zainteresowania dzieci mogą zmieniać się wraz z wiekiem, jednak wcale nie oznacza to, że dziewczynki nagle polubią zabawę w dom czy projektowanie ubrań. Z drugiej strony, zachęcanie ich do tego, by robiły coś, czego nie akceptują, zupełnie mija się z celem.

Jeszcze do niedawna zainteresowania dziewczynek, które postrzegane są jako męskie, budziły niepokój rodziców. Dziś jednak wiadomo, że każdy z nas jest inny, ma też prawo do innych pasji. Stereotypowe myślenie, choć bardzo wygodne, odchodzi już w zapomnienie, zatem i my powinniśmy zacząć myśleć w zupełnie inny, nowoczesny sposób. Rodzice powinni pamiętać, że nawet psycholodzy namawiają do tego, aby wspierać pasje dzieci, bez względu na to, czy pasują one ich płci, czy też niekoniecznie. Bardzo ważne są dla dziecka akceptacja i właśnie wspomniane wsparcie.