Jak wychować swoje dziecko? Modele wychowania

Jak wychować swoje dziecko? Modele wychowania

Wychowanie dziecka jest najważniejszym zadaniem w życiu każdego rodzica. To od nas zależy, jak w przyszłości ukształtuje się charakter naszej pociechy. Oczywiście nie można oczekiwać, że wychowamy wierną kopię „siebie” czy swojego małżonka. Każdy człowiek jest inny, jednak warto od najmłodszych lat uczyć go podstawowych zachować społecznych czy wartości moralnych, które zaprocentują w przyszłości. Jak zatem wychować swoje dziecko na mądrego człowieka? Jak się kształtować charakter dziecka i czego unikać?

Wychowanie to ciężka praca

Proces wychowywania dziecka jest niezwykle pracochłonny i wymaga od rodziców pełnego zaangażowania. Niezależnie od obranej drogi, bardzo ważna jest systematyczność i konsekwencja w czynach dorosłych. Powtarzalność określonych zachowań może mieć zbawienny wpływ na charakter dziecka już od jego wczesnych lat życia. Wychowanie to nie tylko ustalanie surowych zasad, ale również dawanie swobody wyboru, która jest tak ważna w dorosłym życiu. To od nas, rodziców zależy, czy nasze dziecko będzie w przyszłości samodzielne i niezależne. Zatem jaką metodę wychowawczą wybrać? Który wariant będzie najefektywniejszy?

System kar i nagród

Każe dziecko w fazie rozwoju potrzebuje jasnego określenia dopuszczalnych i niedopuszczalnych zachowań. W tym celu wielu rodziców stosuje taktykę zakładającą karanie dziecka za złe zachowanie, a w przypadku sukcesu – nagradzanie. W ten sposób uczymy naszą pociechę, co się bardziej „opłaca”. Oczywiście stosując taką metodę wychowawczą nie można wpadać ze skrajności w skrajność. Karą może być np. ograniczenie dostępu do telewizji czy internetu. Nagroda z kolei powinna być wartościowa, ale nie pod względem materialnym. W nagrodę za posprzątanie pokoju można np. zorganizować wyjście do parku czy na lody.

Modelowanie

Metoda wychowawcza, która zakłada „świecenie przykładem” swojemu dziecku. Dla każdego malucha to rodzice są największym autorytetem, dlatego powinni niezwykle uważać na swoje zachowanie w towarzystwie swojej latorośli. Warto od najmłodszych lat pokazywać dziecku, jak powinien zachowywać się porządny człowiek z kręgosłupem moralnym. Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, niezależnie od tego, czy zachowanie dorosłych jest akceptowalne czy też nie. Najmłodsze dzieci jeszcze nie potrafią odróżnić dobrego zachowania od złego, dlatego niezwykle istotna jest samodyscyplina dorosłych i tym samym modelowanie zachowania swojej pociechy.

Perswazja

Niezwykle trudna sztuka logicznego przekonywania dziecka do określonych zachowań. Bynajmniej nie chodzi tutaj o krzyczenie czy nerwowe tłumaczenia. Perswazja polega na stosowaniu odpowiednich argumentów, które przekonają naszą pociechę do zachowania według określonych norm społecznych. W przypadku najmłodszych jest to niebywale trudna sztuka, która wymaga od nas cierpliwości – małe dzieci zadają tysiące pytań, na które często nie mamy przygotowanej odpowiedzi. Należy stosować argumenty, które w prosty sposób trafiają do dziecka.

Zadania

Dziecko przyswaja najwięcej wiedzy poprzez zabawę. Warto zatem zastosować metodę zadaniową, dzięki której dziecko nauczy się współpracy z rówieśnikami czy akceptacji norm społecznych. Warto uczyć nasze dziecko, że praca popłaca, a korzyści wynikające ze zrealizowania danego zadania mogą być niezwykle atrakcyjne. Każde dziecko, niezależnie od wieku, powinno z każdego nowego doświadczenia wynosić nowe umiejętności, również te dotyczące komunikacji interpersonalnej czy wytrwałości i dążenia do celów.

Każdy rodzic posiada własny pomysł na wychowanie dziecka. Każdy rodzic uważa także, że wie, co jest dla niego najlepsze. Wychowanie dziecka to proces niezwykle ważny, który ma kolosalny wpływ na to, jakim człowiekiem w przyszłości będzie nasza pociecha. Postarajmy się zatem, aby nasz trud nie poszedł na marne.