Edukacja jest niezwykle ważnym aspektem życia każdego dziecka. Przyswajanie wiedzy stanowi jedną z naturalnych potrzeb dzieci ciekawych świata. Jednak nauka w szkolnej ławce często kojarzy się najmłodszym z czymś nieprzyjemnym, przymusowym, co muszą po prostu „odbębnić”. Nauka nowych rzeczy przychodzi zdecydowanie łatwiej dzieciom, w których od najmłodszych lat zaszczepia się chęć poznawania świata i mechanizmów jego działania. Jak zatem zachęcić dziecko do nauki? Jakie metody wychowawcze stosować, aby na dźwięk słowa „nauka” czy „praca domowa” nie reagowały negatywnie?
Nauka poprzez zabawę
Najlepszą metodą, która skutecznie wpływa na chęć dziecka do uczenia się jest nauka w formie zabawy. Dziecko zdecydowanie szybciej przyswaja wiedzę, kiedy bazujemy na dobrze im znanych przykładach. Jeśli nasza pociecha jest na etapie nauki dodawania i odejmowania, w tym celu warto wykorzystać ulubione zabawki czy choćby owoce. Każde dziecko posiada inne predyspozycje do nauki, dlatego można również stosować metodę zabaw czy łamigłówek, na podstawie których pociecha w samodzielny sposób próbuje rozwiązać dane zagadnienie.
Używaj gadżetów multimedialnych
Panuje wszechobecna opinia, że dzieci w wieku szkolnym powinny mieć ograniczony dostęp do telewizji, komputera czy telefonu. W istocie tak powinno być, pod warunkiem, że korzystanie z multimediów służy jedynie do wypełnienia wolnego czasu. Natomiast jeśli chodzi o sferę nauki, tablet czy laptop są doskonałym sposobem na przyciągnięcie uwagi dziecka. Powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych skierowanych zarówno do najmłodszych uczniów, jak i tych nieco starszych. Nauka z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych jest zdecydowanie bardziej atrakcyjniejsza dla dziecka.
Ucz się razem z dzieckiem
Szkoła to jedno, a nauka w domowym zaciszu to drugie. W szkołach publicznych zazwyczaj panuje układ, który nie zapewnia dziecku odpowiedniej ilości atencji nauczyciela. Obecnie klasy liczą dwadzieścioro lub nawet trzydzieścioro uczniów, co znacznie komplikuje sytuację. Dlatego nie pozostawiajmy dziecka samemu sobie, kiedy nie jest w stanie zrozumieć pewnych zagadnień. W domu pracujmy wspólnie z dziećmi, pomagajmy w odrobieniu pracy domowej. Oczywiście nie można robić tego za dziecko – naszym zadaniem jest jedynie wskazanie odpowiedniej drogi. Dziecko wyczuwa, kiedy ma wsparcie dorosłych czy jest pozostawione samo sobie.
Dużo czytaj dziecku
Czytanie książek jest niezwykle ważnym czynnikiem w rozwoju umysłowym dziecka. Książki rozwijają wyobraźnię i uczą wielu nowych rzeczy. Obecnie niestety większość rodziców z braku wolnego czasu woli włączyć dziecku bajkę, aniżeli poczytać do snu. Warto wygospodarować choćby 20-30 minut dziennie na czytanie książek. Wybierajmy te, które dla dziecka interesujące, a zarazem niosą ze sobą ważne przesłanie. Jeśli nasza pociecha dopiero uczy się czytać i pisać, warto zachęcić dziecko do czytania nieskomplikowanych bajek na głos. Dziecko poczuje się docenione i dumne, że jest na tyle „dorosłe”, aby czytać samodzielnie.
Ucz systematyczności
Większość dorosłych z własnego doświadczenia wie, że zostawianie nauki na „ostatnią chwilę” jest praktyką dosyć ryzykowną i niedającą gwarancji sukcesu. Ogrom materiału często przerasta możliwości ucznia, dlatego warto nauczyć swoje dziecko systematyczności. Regularna nauka poprawia umiejętności dziecka, nawet takiego, któremu nauka przychodzi trudniej niż rówieśnikom. Warto stawiać dziecku określone cele i nałożyć na pociechę jeden obowiązek, który musi codziennie wypełniać. W tym przypadku niezwykle ważna jest konsekwencja działań nas, dorosłych – powinniśmy za wszelką cenę wymagać od dziecka odpowiedzialności.
Leave a Reply