Jak długo karmić piersią?

karmienie piersia

Mleko matki ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój noworodka. Pojawia się jednak wiele dyskusji dotyczących tego, jak długo powinno się karmić piersią. W praktyce nie ma wyznaczonej, uniwersalnej długości i wiele zależy od kobiety oraz samego dziecka. Istnieją jednak pewne wytyczne i zasady, które na pewno warto wziąć pod uwagę.

Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy

Warto zaznaczyć, że można mówić o wyłącznym oraz częściowym karmieniu piersią. W pierwszym przypadku mowa o sytuacji, w której dziecko otrzymuje tylko mleko matki, bez innych płynów czy pokarmu, nawet w upalne dni. Utrzymanie karmienia piersią (częściowe karmienie w ten sposób), oznacza z kolei, iż dziecko otrzymuje oprócz tego również inne pokarmy. Wariant wyłączny powinno się stosować w pierwszym półroczu, a więc do momentu ukończenia przez malucha 6 miesięcy. Tym czasie dzieci nie mają jeszcze odpowiednio wykształconych funkcji obronnych i trawienia, zatem karmienie ich tylko mlekiem matki jest w tym czasie najbezpieczniejsze i optymalne.

Utrzymanie karmienia piersią

Po ukończeniu przez dzieci szóstego miesiąca życia należy dalej karmić je piersią według ich potrzeb, a oprócz tego wprowadzać już do diety inne pokarmy, oczywiście dopasowane do wieku. Co ważne taka żywność zewnętrzna powinna być jednak na początku tylko uzupełnieniem, a nie całkowicie zastąpić mleko matki, które jest bardzo wartościowe także w kolejnych miesiącach życia dziecka. W ten sposób maluch zyskuje przeciwciała, których nie jest w stanie na razie samemu wytworzyć, co sprawia, iż dzieci karmione piersią mają wzmocnioną odporność.

W praktyce, gdy dziecko dojrzewa i się rozwija, coraz lepiej radząc sobie z pokarmem zewnętrznym (m.in. z jego smakiem i konsystencją), w oczywisty sposób będzie sięgało coraz częściej po żywność uzupełniającą. Samoistnie ogranicza to potrzebę karmienia piersią, dlatego proces odstawienia takiego pokarmu najczęściej następuje w pełni naturalnie.

Istotne jest jednak to, że karmienie piersią jest relacją dwustronną i ma przynosić korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Z perspektywy kobiety jest to poczucie satysfakcji oraz bliskości z maluszkiem, natomiast dziecko zaspokaja oczywiście głód oraz czuje się w takich okolicznościach bezpiecznie.

Ważne jest natomiast to, by długofalowo matka nie zmuszała się już do karmienia w ten sposób. W takiej sytuacji nie będzie to korzystne dla żadnej ze stron i warto zwiększać wtedy proporcje na poczet żywności uzupełniającej, odstawiając systematycznie mleko matki.

Czy istnieje górna granica, do której można utrzymać karmienie piersią?

Istnieją różne zalecenia, natomiast nie ma jasno określonej górnej granicy. Na pewno przez pierwsze sześć miesięcy dzieci powinny otrzymywać wyłącznie mleko matki, a po tym okresie można wprowadzać do ich diety inne pokarmy. Dobrze jeżeli karmienie piersią będzie utrzymane przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia, natomiast światowe instytucje zdrowia rekomendują utrzymanie takiego karmienia, wraz z podawaniem żywności uzupełniającej do końca drugiego roku życia lub nawet dłużej, jeżeli widoczna jest taka potrzeba dziecka.

Najlepiej jeżeli proces ten zachodzi samoistnie, w dopasowaniu do potrzeb dziecka i matki. Nie należy się też obawiać, że maluch sam nigdy nie zrezygnuje z karmienia piersią. W przypadku dzieci długo karmionych w ten sposób, większość z nich pod koniec trzeciego roku życia wysyła już sygnały – nerwowo reagując na piersi czy wykazując niepokój podczas takiego karmienia.

Praktyczne porady dotyczące karmienia piersią znajdziesz na https://www.philips.pl/c-m-mo/poradnik-karmienia-piersia