Hałas, a rozwój malucha – jak wpływa na dziecko i jak go zminimalizować?

dziecko a hałas

Nie każde z dziecko ma to szczęście i wychowuje się z dala od wielkomiejskiego zgiełku. O ile jeszcze w domu jednorodzinnym położonym na uboczu można w większym stopniu uchronić malucha od hałasu, o tyle małego mieszkańca bloku, który niekoniecznie musi znajdować się w wielkim mieście, nie jest już aż tak prostą sprawą. Jak hałas wpływa na rozwój dziecka i czy istnieją metody na to, aby go przed nim uchronić? Podpowiadamy.

Jak hałas wpływa na rozwój dziecka?

Remont, głośni sąsiedzi, ruchliwa ulica – dźwięków, które mogą skutecznie wpłynąć na dyskomfort dziecka jest mnóstwo. Specjaliści biją na alarm: hałas może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój malucha. Badania dowodzą, że najmłodsi, których domy czy mieszkania sąsiadują z ruchliwą ulicą mogą mieć w przyszłości duże problemy z koncentracją, a w konsekwencji – z nauka. Hormony stresu powstające w trakcie przebywania w hałaśliwych pomieszczeniach mogą znacznie wpłynąć na jakość snu, a także doprowadzić do pojawienia się problemów z zasypianiem. To tylko krótka droga do przewlekłego zmęczenia, a w konsekwencji pojawienia się kłopotów z emocjami, rozdrażnienia, czyli czynników, które w znaczny sposób mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowania dziecka.

Minimalizacja hałasu, a urządzenie pokoju dziecka

Urządzając dziecięcą przestrzeń bierzemy pod uwagę kolorystykę, miejsca do przechowywania, wszelkiej maści dekoracje, jednak na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Mowa przede wszystkim o odpowiednim ustawianiu mebli, aby zapewnić zarówno maluchom, jak i juniorom komfort przebywania w swoim pokoju. Komfort zabawy, a także podczas odrabiania lekcji. Nie bez znaczenia pozostaje również ustawienie łóżka. Najlepiej unikać ustawiania go pod oknem czy drzwiami, słowem – przestrzeniami, z daleka od najgłośniejszych miejsc. Aby jednak starać się zapewnić szkrabom minimalizację hałasu w ich królestwie, musimy wziąć pod uwagę rozwiązania, które będą charakteryzowały się chłonnością akustyczną. Z pomocą przychodzą różne rozwiązania konstrukcyjne, a także materiały. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wygłuszenie ściany za pomocą przedścianki akustycznej (płyta gips-karton na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej, szklanej lub skalnej, która charakteryzuje się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku). Dobrze sprawdza się również podwieszany sufit.

Unikanie hałasu i próba jego maksymalnej minimalizacji jest kluczowa na drodze do zapewnienia dzieciom prawidłowego rozwoju.