Dlaczego przytulanki są potrzebne Twojemu dziecku?

Dlaczego przytulanki są potrzebne Twojemu dziecku?

Dzieci uwielbiają przytulanki! Nie ma bardziej uniwersalnej i ponadczasowej zabawki. Pluszaki odgrywają dużą rolę w życiu dziecka i stymulują jego rozwój.

Dorośli czasem patrzą na przytulanki troszkę z przymrużeniem oka. Ot, kolejna zabawka. To błędne myślenie, bo spośród wielu innych zabawek, pluszak jest jedną z tych, które mają ogromny wpływ na dziecko. Dlaczego maluch tak bardzo potrzebuje przytulanek?

Przytulanka w życiu niemowlaka

Już kilkumiesięczne dziecko zaczyna interesować się bardziej świadomie swoim otoczeniem. Zaczyna rączkami łapać za przedmioty, poznawać je. Jest to dobry moment, żeby dostało swoją pierwszą przytulankę. Oczywiście musi być pozbawiona guzików i paciorków, które maluch mógłby połknąć. Najlepsze będą przytulanki szmatki – są lekkie i bezpieczne. Maluszek bardzo szybko przyzwyczaja się do tego, że podczas zasypiania obok leży jego ukochany przyjaciel, a już szczególnie kiedy ma zapach mamy. To daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i pomaga zaspać.

Przytulanki w życiu kilkulatków

Z czasem pluszaki przestają być tylko towarzyszem podczas snu, a stają się prawdziwym przyjacielem, któremu maluch może się zwierzyć. Dziecko może się przytulić, wypłakać, pośmiać, porozmawiać z misiem lub innym zwierzątkiem. Poza tym w wieku kilku lat dzieci wchodzą w ważny etap odgrywania ról. Naśladują dorosłych ze swojego otoczenia, przyswajają normy społeczne. To sprzyja budowaniu więzi, wspiera rozwój emocjonalny i empatię. Czyż zabawa w lekarza może odbyć się bez pluszowego pacjenta? Albo zabawa w sklep, czy przedszkole? Warto też zauważyć, że rozmowa z pluszowym przyjacielem pomaga ćwiczyć język – dziecko rozwija prawidłową wymowę nie poprzez ćwiczenia, a w formie luźnej zabawy.

Wybierając pluszowe zabawki dla dzieci, musimy pamiętać o tym, by były dla nich bezpieczne. Muszą być z dobrych materiałów i nie mogą wywoływać alergii. Kolorowe, oryginalne i całkowicie bezpieczne są przytulanki dla dzieci Kidspace. Dziecko z pewnością je pokocha!

Przytulanka nie tylko dla małych dzieci?

Wbrew pozorom przytulanki nie są tylko dla kilkulatków. Starsze dzieci, nastolatki, a czasem i dorośli też mają swoje przytulanki. Oczywiście ich rola jest zupełnie inna niż u maluszków. Stają się formą amuletu na szczęście. Drobne maskotki w plecaku czy torbie nieraz towarzyszą podczas ważnych egzaminów. Pluszaki mogą też wprowadzać w sentymentalny nastrój i poprawiają humor. Zwłaszcza jeśli zabawka jest z okresu, jaki kojarzy się z beztroską i radością.