Efektywna nauka języków obcych dla uczniów

Efektywna nauka języków obcych dla uczniów

Znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach umiejętnością niezbędną. Język angielski czy język niemiecki cieszą się wśród polskich szkół największą popularnością, jednak nieco bardziej egzotyczne języki zyskują coraz szersze grono zainteresowanych. Nikogo już nie dziwią zajęcia z języków obcych dla dzieci w wieku przedszkolnym, szczególnie w czasach wszechobecnych wpływów z zachodu. Jak zatem pomóc dziecku w nauce języka obcego? Jak zachęcić je do ciężkiej pracy?

Od kiedy zapisać dziecko na zajęcia z języka obcego?

Nie ma jasno określonej reguły, w którym roku życia dziecko powinno zacząć swoją przygodę z nowym językiem. Wiele badań wskazuje, że czteroletnie dziecko potrafi już przyswajać wiedzę z zakresu nauki języka obcego. Co ważne, najmłodsi uczniowie nawet nie są świadomi, że uczą się innego języka od swojej ojczystej mowy. Dla malucha jest to jedynie nowa forma komunikowania się, która często sprawia mu przyjemność. Im wcześniej nastąpi zetknięcie dziecka z językiem obcym, tym jego nauka bardziej zaowocuje w przyszłości.

W czym tkwi sukces w nauce od najmłodszych lat?

Ta zasada dotyczy nie tylko języków obcych, ale również innych dziedzin nauki. Dla dziecka, które jeszcze nie posmakowało prawdziwego, szkolnego życia, nauka nie kojarzy mu się (jeszcze) z czymś negatywnym i przymusowym. Zajęcia dla najmłodszych najczęściej przybierają formę zabawy, dlatego dzieci nowe informacje „chłoną jak gąbka”.

Metody nauczania języków obcych

Edukacja najmłodszych powinna być dostosowana do ich predyspozycji oraz poziomu zaawansowania ich rozwoju umysłowego. Naukę języka obcego warto zacząć od podstaw, które dziecko najlepiej przyswoi, jeśli będą przybierać formę dla nich atrakcyjną.

Gry i zabawy edukacyjne

Dzieci wprost uwielbiają się bawić, dlatego nauka języka angielskiego czy innego języka obcego powinna kojarzyć się właśnie z czymś przyjemnym. Świetnym sposobem będą tutaj zgadywanki czy nazywanie przedmiotów po polsku i po angielsku. Można również zachęcić dziecko do zabawy w grę „Gdzie jest…”, oczywiście w języku obcym. Dziecko ma za zadanie przynieść określony przedmiot i podać jego nazwę w obu językach. Gra niezwykle uniwersalna, dająca wiele możliwości.

Śpiewanie piosenek

Nauka poprzez naukę piosenek w języku obcym stanowi niezwykłą frajdę dla najmłodszych. Dzieci z natury lubią śpiewać, niezależnie od tego, czy urodziły się z talentem wokalnym czy też nie. Najmłodsi często „podłapują” nawet piosenki z reklam czy bajek i podśpiewują sobie podczas zabawy czy spaceru. Dlaczego zatem nie wykorzystać ich predyspozycji w pożyteczny sposób? Nauka piosenki w języku angielskim czy hiszpańskim będzie dla dziecka czymś sprawiającym wiele radości.

Fiszki

Rozwiązanie dla starszych dzieci, które mają za sobą etap nauki czytania i pisania. Uczenie się i zgadywanie słówek w formie małych karteczek przypomina grę w quiz językowy. Poprawne podanie słówka w języku obcym sprawia dziecku ogromną satysfakcję, co motywuje je do jeszcze większego wysiłku. Fiszki można zarówno kupić, jak i zrobić je wspólnie z dzieckiem, ćwicząc przy okazji pisanie w nowym języku.

Lekcje z native speakerem

Najbardziej efektywna forma nauki języka obcego, szczególnie biorąc pod uwagę aspekt swobodnego wypowiadania się. Zdecydowana większość uczniów deklaruje, że ma większy problem w konstruowaniu wypowiedzi ustnych, aniżeli pisemnych. Dlatego warto zapisać dziecko na zajęcia z rodowitym Brytyjczykiem czy Niemcem – dziecko od najmłodszych lat przywyknie do dźwięku języka obcego i nabędzie umiejętność elokwentnego wypowiadania się.

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest „w cenie”, dlatego warto zainwestować w edukację pociechy już od najmłodszych lat jego życia.