Czy warto filtrować wodę dla dziecka?

filtracja

Woda z kranu musi spełniać określone parametry, aby można było ją stosować do celów spożywczych. Dlatego picie jej z kranu nie ma negatywnych konsekwencji dla dorosłych. Jest ona bezpieczna pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Natomiast organizm dziecka jest w pierwszych latach swojego życia bardzo wrażliwy. Na co więc zwrócić uwagę podając mu wodę? Czy warto ją filtrować? Podpowiadamy.

Jak bardzo ważna jest woda w rozwoju dziecka?

Podawanie wody dziecku jest bardzo istotnym elementem dbania zarówno o jego dobre samopoczucie, jak i zdrowie. Powinna być to woda bogata w składniki odżywcze i nie zawierać zbędnych kalorii. Dlatego różnego rodzaju smakowe produkty, które zawierają polepszacze smaku i inne zbędne składniki nie są dobrym rozwiązaniem dla małego dziecka. Natomiast zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Między innymi od wieku, masy ciała oraz poziomu codziennej aktywności. Zalecane jest podawanie dziecku wody już od szóstego miesiąca życia. Wielu rodziców zamiast sięgać po wodę butelkowaną lub tą prosto z kranu stosuje filtry lub używa produktów, które mają za zadanie usuwać z niej niebezpieczne związki chemiczne. Przykładem tego jest popularny dzbanek Dafi z którego korzysta mnóstwo osób, ponieważ jest to uniwersalny, tani i prosty sposób na uzyskanie czystej wody.

Czy warto filtrować wodę dla dziecka?

Może się wydawać, że woda, która trafia do nas bezpośrednio z sieci wodociągowej jest wysokiej jakości. Badania, które przeprowadzane są regularnie potwierdzają jej bezpieczny skład. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach zanim woda trafi do naszego domu lub mieszkania przebywa dość długą drogę. Jeśli mieszkamy w miejscu w którym są stare rury lub nie były one wymieniane od wielu lat to może się okazać, że ma to wpływ na to co ostatecznie wydostaje się z naszego kranu. Dodatkowo może ona odznaczać się także wysoką twardością, co wpływa w znaczący sposób na jej nieprzyjemny smak.

Aby zapewnić sobie i swoim bliskim, a zwłaszcza dzieciom, wysokiej jakości wodę warto korzystać z dzbanków filtrujących. W ten sposób uzyskamy ciecz pozbawioną chloru i innych szkodliwych substancji, które mogą do nas trafić bezpośrednio z kranu. Taka woda nadaje się zarówno do bezpośredniego picia, jak i przyrządzania gotowych dań dla małego dziecka. Warto zauważyć, że dzbanek filtrujący z dobrym filtrem zatrzymuje także niebezpieczne metale ciężkie, które mogą trafić do nas ze starych rur. Woda dzięki temu staje się smaczniejsza i jest w pełni bezpieczna dla naszej pociechy.