Animator dziecięcy – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

animator

Animator dziecięcy to osoba, która potrafi utrzymać dobry kontakt z dziećmi oraz jest wulkanem energii i pomysłów. Jakie umiejętności oraz kwalifikacje przydają się w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Kto może zostać animatorem dziecięcym?

Panuje błędne przekonanie, że do zostania animatorem dla dzieci nie są wymagane żadne specjalne kwalifikacje. Wiele lat temu na imprezach rodzinnych taką rolę pełnił jeden z członków rodziny, który wyróżniał się specyficznym rodzajem humoru oraz dużą pomysłowością. Współcześnie zawód ten wykonują profesjonaliści, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Są odpowiednio przeszkoleni i wyróżniają się cechami charakteru, które pozwalają im radzić sobie w każdej, nawet wyjątkowo nietypowej sytuacji oraz posiadają bardzo dobre podejście do dzieci. Ze względu na różny wiek dzieci, ich zainteresowania, nastawienie i humor, praca animatora jest za każdym razem pełna wyzwań. Jest to więc idealny zawód dla osób, które świetnie dostosowują się do potrzeb i oczekiwań najmłodszych.

Warto zauważyć, że wiele osób myli pojęcie animatora dziecięcego z opiekunką do dzieci. Należy mieć świadomość, że są to dwa zupełnie odmienne zawody. W porównaniu do opiekunki jego głównym zadaniem nie jest pilnowanie dzieci i zadbanie o to, aby bawiły się same. Jego obowiązkiem jest wymyślenie pomysłów na zabawy, odegranie konkretnej roli, przebranie się za postać z bajki, organizowanie konkursów i wiele tego typu podobnych wyzwań. Doświadczony animator dysponuje rozbudowanym repertuarem, który dopasowuje dynamicznie do wieku dzieci, aby zdobyć ich uwagę. Okazuje się, że oprócz zabawy dzieci mają szansę nauczyć się nowych rzeczy oraz rozwinąć konkretne umiejętności i nauczyć się nowych rzeczy. Może to także zainspirować do nowego hobby. Nie ma się więc czemu dziwić, że osoba wykonująca taki zawód musi posiadać wiele talentów.

Jakie kwalifikacje potrzebne do zostania animatorem?

Do wykonywania tego zawodu nie są potrzebne specjalne kwalifikacje, ale bardzo wyraźnie widać to, że firmy zatrudniające takie osoby wymagają przejścia przez krótkie i nieskomplikowane szkolenie. Dzięki temu można bliżej zapoznać się z charakterem pracy i rozpiętością obowiązków. Warto zauważyć, że animatorzy pracują zarówno samodzielnie, jak i w kilkuosobowych grupach. W obu tych przypadkach nieodzowne okazuje się nabycie umiejętności związanych z organizowaniem zabaw i gier edukacyjnych pod kątem różnego wieku dzieci. Niezbędna jest też efektywność podczas pracy w grupie.

Wśród wymaganych cech charakteru warto wymienić na pierwszym miejscu zarówno kreatywność, jak i cierpliwość. Praca z dziećmi wymaga poznania ich przyzwyczajeń, temperamentu oraz zainteresowań. Można to zrobić dwojako. Poprzez szczegółowy wywiad z rodzicami oraz bezpośrednio w trakcie kontaktu z dziećmi. Dobry animator zabaw jest w stanie elastycznie dostosować swój repertuar do ich potrzeb. Robi to tak umiejętnie, że jest w stanie przygotować kilka elementów zabawy, aby żadne dziecko nie poczuło się pominięte. Jest więc także otwarty, pewny siebie i ma duże poczucie humoru.

Poszukując rad na to jak szukać pracy w podobnych zawodach, a więc w szeroko pojętej kulturze, można przeczytać o tym w artykule pod adresem https://dommuz.pl/praca-w-kulturze-gdzie-i-jak-znalezc-prace/.