Żywność ekologiczna oraz BIO

Żywność ekologiczna oraz BIO

Nie od dziś zasłyszane są nam pojęcie EKO lub BIO, wydają się być całkiem znajome. Jest to tylko z pozoru, bo wiele nie jest w stanie podać czym różnią się te dwa terminy. Kupowanie żywności ekologicznej czy BIO stało się pewnego rodzaju modą, aniżeli świadomym wyborem, do końca nie mając pewności czy dany produkt rzeczywiście jest wartościowy dla organizmu. Obecnie sklep z żywnością ekologiczną jest często spotykany, czy to w tradycyjnej formie czy jako sklep internetowy.

Definicje pojęć

Warto na początek wyjść od rozróżnienia wspomnianych pojęć. Produkty oznaczone etykietą EKO lub ECO nawiązują do przymiotnika „ekologiczny”, mówiący o tym, że produkty tak oznaczone pochodzą z naturalnego środowiska. Są one zupełnie bezpieczne dla człowieka.

Jak zatem jest w przypadku określenia BIO? Skrót ten oznacza „organiczny” lub „czysty ekologicznie”. Żywność w ten sposób oznakowana mówi o tym, że została ona wyprodukowana bez nawozów sztucznych, pestycydów, chemicznych środków ochrony roślin, antybiotyków, emulgatorów, glutaminianów czy barwników. Konsumenci najczęściej decydują się na zakup produktów mlecznych, warzyw, owoców, mięs oraz napoi pochodzenia naturalnego.

Ekologiczna żywność

Moda na żywność EKO, BIO oraz sklep z żywnością ekologiczną

Zainteresowanie tego typu produktami rośnie z dnia na dzień. Wynika to z tego, że wiele konsumentów łączy ją z tradycją, jaka miała miejsce kilka dekad temu. Chodzi tutaj o nawiązanie do domowego i wiejskiego jedzenia. Inni decydują się na nią, ponieważ chcą się pozbyć zbędnych kilogramów bądź uporczywej alergii pokarmowej. Wielu po prostu podąża za innymi, gdyż spożywanie artykułów oznakowanych mianem EKO lub BIO jest po prostu modne. Konsumenci, wybierając te produkty mają pewność, że zostały one wyprodukowane w naturalny sposób i pochodzą z naturalnego środowiska. Zwykle są one również importowane na mniejsze dystanse, dzięki czemu pochodzą od znanych i regionalnych dostawców. Wówczas ma się pewność, że są one pozbawione niebezpiecznych składników chemicznych i innych dodatków.

Współcześnie istnieje wiele miejsc takich jak sklep z żywnością ekologiczną – Delikatesyzdrowo.pl . Są to bardzo cenione miejsca, ponieważ można dostać świeże produkty z pierwszej ręki. Często sami producenci prowadzą tego typu stoiska czy punkty. Coraz częściej spotkać je można także i przestrzeni internetowej, dzięki czemu pod wskazany adres można otrzymać kosz pełen wartościowych i bogatych odżywczo składników.

Produkty organic

Na rynku oprócz spotykanych produktów BIO lub EKO widnieją często artykuły ORGANIC. Definicja pojęcia odwołuje do przymiotnika „organiczny” czyli przynależący do świata zwierzęcego lub roślinnego. Ten i ten zaliczany jest do świata organicznego. Dodatkowo, by produkt mógł zostać uznany za organiczny musi w 95 % być pochodzenia naturalnego.

Produkcja organiczna musi podporządkować się pewnym standardom. Najważniejsze jest to, że ziemia, na której powstają produkty nie może zostać w żaden sposób uszkodzona. Ma do końca pozostać żyzna, oczywiście opierając się tylko i wyłącznie na naturalnych metodach uprawy i pielęgnacji.