Rodzaje i charakterystyka tańca towarzyskiego

Taniec towarzyski

Miłość do tańca może pojawić się już od najmłodszych lat. Z czasem przestaje być tylko pasją, z biegiem lat staje się zawodem i sportem, bardzo wymagającym i turniejowym. Pojawia się wówczas wiele wyrzeczeń, wyjazdów z daleka od rodziny, jest to pewnego rodzaju sposób na życie. Czyni to taniec towarzyski wyjątkowym, istnieje wiele jego rodzajów i odmian, każdy jest na swój sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. To co je od siebie różni to przede wszystkim tempo, kroki i takt, w jakim tancerze się poruszają po parkiecie. Istotny jest każdy praktyczny aspekt tańca, zarówno praktyczny, jak i rodzaj ubioru, czy muzyka.

Taniec towarzyski

Czym jest taniec towarzyski?

Z całą pewnością taniec towarzyski w Krakowie to najbardziej efektowna forma ruchu, w dodatku przepełniona ekspresją od samego początku do końca. Dla wszystkich, którzy związali się z nim na stałe stanowi sport i sposób na życie. Uczestnictwo w turniejach i zdobywanie medali oraz pucharów przynosi bardzo dużo satysfakcji i radości. Do opanowania poszczególnych gatunków tańca nie wystarczy wyuczenie kroków, ale również ukazanie wszystkich emocji i pełne zaangażowanie. W tańcu towarzyskim jest się w pełni zaangażowanym, pracuje się w parze, tworząc przy tym zgrany duet. Tylko wówczas może być mowa o efektywnych treningach. Generalnie jest to taniec, w którym mężczyzna prowadzi kobietę, wywodzi się z uroczystości salonowych i zabaw ludowych, które spotyka się jeszcze na współczesnych weselach. Decydując się na taniec towarzyski można być przekonanym o szybkim przywiązaniu się do tej formy ruchu, jest to także dyscypliną, w której od wielu lat przeprowadzane są turnieje krajowe i międzynarodowe.

Klasyfikacja tańca towarzyskiego

Taniec towarzyski dzieli się na tańce turniejowe: standardowe, latynoamerykańskie oraz użytkowy. Wśród tańców standardowych wyróżnia się walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep i fokstrot. Taniec towarzyski w takich odsłonach charakteryzuje się widocznym dostojeństwem wszystkich kroków i dedykowanym im strojom. Tancerze najczęściej są ubrani we fraki i eleganckie buty, a tancerki występują w szykownych, długich sukniach. Najbardziej klasyczne są walce – wiedeński i angielski, które są uznawane za tańce salonowe, znane już od wielu lat. W walcu wiedeńskim mamy do czynienia z szybciej stawianymi krokami, w choreografiach znajduje się wiele obrotów u płynnych przejść z jednej figury do kolejnej. Tango z pewnością większości kojarzy się z mocnymi figurami tanecznymi i specyficznie ubranymi tancerzami. Bardzo słusznie – istnieje kilka odmian tego wyjątkowego tańca, a jego rozwój przypadł na XIX wiek, a konkretnie jego drugą połowę. Stosunkowo nowymi odmianami tańca są fokstrot i quickstep – jeden i drugi to taniec towarzyski swingowy. Pierwszy taniec to tak zwany lisi spacer, którego wykonanie tylko pozornie jest mało skomplikowane. W rzeczywistości opanowanie wszystkich kroków i ruchów nie jest proste. Taniec towarzyski w Krakowie ma wiele odsłon, jeżeli nie ma się jeszcze swojego faworyta, warto zapoznać się z podstawami każdego gatunku i dopiero dokonać wyboru, w którym kierunku chcemy się rozwijać.