Zadbaj o zdrowy uśmiech swojego dziecka!

Zdrowy uśmiech

Pierwszą wizytę dziecka u dentysty zaleca się odbyć jeszcze przed ząbkowaniem. Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów w trakcie tego i tak już trudnego z natury procesu, jakim ząbkowanie jest zarówno dla samego dziecka, jak i jego rodziców. To jednak dopiero początek. Dziecko powinno już od najmłodszych lat być pod opieką stomatologa. Świadczą o tym statystyki, w których około 76 procent dzieci z uzębieniem mieszanym cierpi na próchnicę!


Pedodoncja – czyli stomatologia dziecięca

Ze względu na specyfikę stomatologii dziecięcej ma ona swój oddzielny dział, który nazywa się pedodoncją. I nie chodzi tutaj tylko o to, że dzieci posiadają jeszcze uzębienie mleczne, a następnie mieszane. Co stanowi szczególne wyzwanie, zwłaszcza w dziecięcej ortodoncji, ale także o sam przebieg leczenia, który w przypadku dzieci, jest po prostu trudny. I nie wynika to tylko ze strachu dziecka przed dentystą, ale z samej specyfiki leczenia zębów, która wymaga od pacjenta nieco cierpliwości i współpracy.

Dzieci niestety nie są zbyt cierpliwe, a na wszelkie niewygody reagują najczęściej bardzo gwałtownie – płaczem, strachem lub gniewem. A to naprawdę nie ułatwia zadania, kiedy trzeba przeprowadzać jakieś działania w otwartej buzi wrzeszczącego i wierzgającego na fotelu dentystycznym malucha. Nic się w ten sposób nie wskóra.

Dlatego pedodonci muszą posiadać nie tylko umiejętności stomatologiczne, ale także interpersonalne. Stomatolog dziecięcy po prostu wie jak odwrócić uwagę dziecka od zabiegu i jak sprawić, aby wszystko przebiegło w miarę spokojnie i przyjemnie. Dlatego z pierwszą wizytą dziecka warto wybrać się do dentysty, który potrafi leczyć zęby dzieciom. W innym przypadku, niepowodzenie i przykre wspomnienia, mogą raz na zawsze zrazić dziecko do dentysty.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Na pierwszą świadomą wizytę do dentysty warto zabrać już około 3-letnie dziecko. Niestety, ale ponad 65 procent dzieci w tym wieku już cierpi na próchnicę. I pomimo tego, że jest to próchnica zębów mlecznych i wielu rodziców uważa, że nie warto ich leczyć, bo i tak wypadną, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Nieleczone mleczaki z próchnicą mogą prowadzić do nadkażeń, a nawet późniejszych problemów ze zgryzem – zwłaszcza jeżeli dojdzie do przedwczesnej utraty mleczaków. Zatem profilaktyka stomatologiczna oraz higienizacja jamy ustnej dzieci jest równie ważna, jeśli nawet nie bardziej istotna, jak w przypadku już stałego uzębienia. Dlatego warto zaznajomić dziecko z dentystą w jak najwcześniejszych latach jego życia i wyrobić w nim nawyk regularnych wizyt stomatologicznych.

Higiena jamy ustnej u dzieci

Wizyty u stomatologa to jedno, jednak rodzice nie mogą zapomnieć o wyrobieniu w dzieciach nawyku regularnej higieny jamy ustnej. Mycie zębów rano i wieczorem powinno być rytuałem. Przy czym należy nauczyć dziecko nie tylko odpowiedniego szczotkowania zębów, ale także przypilnować, aby robiło to przez wskazany czas – czyli około 1,5 – 3 minuty.

Pomocne w nauce regularnego i prawidłowego szczotkowania zębów są specjalne szczoteczki do zębów dla dzieci, które są wyposażone w migające czasomierze. Dziecko po prostu musi myć tak długo zęby, jak długo miga światełko. Dostępne są także szczoteczki wygrywające melodyjki.

Dbałość o codzienną higienę jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne, są gwarancją tego, że nasze dzieci w przyszłości będą miały piękny i zdrowy uśmiech. Warto zatem trochę się wysilić, ponieważ wartość takiego uśmiechu i pięknych prostych zębów, jest bezcenna.

Partnerem materiału jest dentysta Kraków.