Wczesne oznaki ciąży – jak rozpoznać stan błogosławiony?

Wczesne oznaki ciąży – jak rozpoznać stan błogosławiony?

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. Ciało przystosowuje się do noszenia nowego życia, lecz nie zawsze proces ten przebiega dokładnie tak samo dla każdej ciężarnej. Niektóre kobiety już kilka tygodni po zapłodnieniu zauważają widoczne zmiany zarówno w swoim zachowaniu, jak i fizjologii własnego organizmu. Zdarza się również, że kobiety aż do samego porodu nie są świadome, że przez dziewięć miesięcy nosiły pod swoim sercem dziecko. Jak zatem wyglądają pierwsze symptomy ciąży? Co może zwiastować, że już niedługo zostaniesz mamą?

Brak miesiączki

Kobiety, które przez całe swoje życie miały problem z regularnym miesiączkowaniem mogą w pierwszym momencie nie zorientować się, że coś się zmieniło. Brak okresu jednak nie musi wcale oznaczać ciąży. Na zaburzenia miesiączkowania może wpływać wiele czynników środowiskowych. Stres, brak urozmaiconej diety, aktywność fizyczna – te wszystkie składowe przyczyniają się do opóźnienia okresu lub jego przedwczesnego występowania.

Znacznie łatwiejsze zadanie mają kobiety, których cykl miesiączkowy „chodzi jak w zegarku”. Tutaj prościej jest zauważyć zaburzenia w miesiączkowaniu lub ich całkowity zanik. Warto wtedy udać się do najbliższej apteki i zakupić test ciążowy. Jednak należy pamiętać, że wyniki testów aptecznych mogą zakłamywać rzeczywistość. Zdarza się, że „dwie kreski” na teście ciążowym oznaczają nie ciążę, a chorobę. Fałszywie pozytywny wynik testu może być wynikiem np. obecności torbieli na jajnikach. Dlatego najpewniejszym sposobem na potwierdzenie stanu błogosławionego jest wizyta u ginekologa.

Poranne mdłości

Jednym z pierwszych zauważalnych objawów ciąży są nudności i wymioty, zwłaszcza u kobiet w pierwszej ciąży. Panie często jednak nie łączą dolegliwości żołądkowych z ciążą, zganiając winę na grypę czy infekcję wirusową. Wymioty i nudności u kobiet w pierwszej fazie ciąży z reguły występują rano lub wieczorem. Mogą być jedynie epizodami, jak również trwać przez kilka godzin. Za taki stan rzeczy odpowiada gonadotropina kosmówkowa (hCG) – hormon produkowany przez trofoblast po zajściu w ciążę. Należy jednak pamiętać, że nie każda ciężarna zmaga się z nudnościami i wymiotami.

Ból w piersiach

Niemal każda kobieta zna uczucie bólu piersi, który często towarzyszy miesiączkowaniu. Kobiety w ciąży również zmagają się z dolegliwościami bólowymi piersi i sutków. Często również zmienia się ich wygląd: sutki nabierają ciemniejszej barwy, a żyły stają się zdecydowanie bardziej widoczne.

Chroniczne zmęczenie

Uczucie senności i nieustającego zmęczenia? Można powiedzieć, że symptom ten pasuje nie tylko do ciąży, ale również do zmęczenia codziennymi obowiązkami. Kobiety w stanie błogosławionym często właśnie w ten sposób interpretują swoje wycieńczenie i niechęć do wykonywania najprostszych czynności. Z kolei kobiety zmagające się z chorobami tarczycy zmęczenie przypisują zaburzeniom hormonalnym spowodowanym nieuregulowanym poziomem TSH.

Apetyt

Nadmierna chęć jedzenia to nie zawsze oznaka ciąży. Kobiety, które dość silnie odczuwają stan napięcia przedmiesiączkowego równie często „skarżą się” na wzmożony apetyt. Jednak jeśli zauważyłyście, że Wasz organizm wręcz domaga się potraw, których do tej pory unikałyście – prawdopodobieństwo ciąży może być naprawdę wysokie. Niektóre brzemienne reagują całkiem odwrotnie – wykazują się wstrętem do jedzenia i są niezwykle wrażliwe na intensywne zapachy.

Częste wizyty w toalecie

Jeśli zauważyłyście, że Wasze wizyty w toalecie następują zdecydowanie częściej niż zazwyczaj, również możecie podejrzewać ciążę. Powiększona macica napiera na pęcherz moczowy, co w konsekwencji prowadzi do częstego oddawania moczu.

Jeśli Wasze objawy pokrywają się z wyżej wymienionymi przypadkami, warto rozważyć zrobienie testu ciążowego, którego wyniki powinnyście potwierdzić u ginekologa.