Suchość oczu z powodu noszenia maseczki – jak sobie radzić?

suchosc oka

Nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki może nieść przykre konsekwencje dla naszych oczu. Mowa zarówno o dzieciach, jak i dorosłych, bez względu na wiek oraz to czy posiadają wady wzroku. Wśród związanych z tym nakazem dolegliwości wymienia się przede wszystkim suchość oczu. W jaki sposób do niej dochodzi i jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Suchość oczu a noszenie maseczki

Pandemia związana z COVID-19 nie odpuszcza. Wśród metod walki z nią wprowadzono noszenie maseczek ochronnych, zasłaniających zarówno nos, jak i usta. Niestety o ile takie działanie ma pozytywnie wpłynąć na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, o tyle często może ono doprowadzić do przykrych konsekwencji związanych z oczami. Wśród nich mowa o wspomnianej suchości oczu. Dlaczego się ona pojawia?

Za jej występowanie odpowiada to, że w trakcie wydychania powietrza w normalnych okolicznościach, kiedy nie mamy zasłoniętych ust, po prostu się ono rozprasza w różnych kierunkach. Inaczej sytuacja prezentuje się wtedy, gdy mamy na sobie maseczkę, która ściśle przylega do naszej twarzy. Wtedy siłą rzeczy powietrze nie ma innego ujścia niż jej górna część. Taka kolej rzeczy bardzo mocno przyczynia się do znacznego przyspieszania parowania filmu łzowego. To sprawia, że dochodzi do wystąpienia zarówno uczucia suchości, jak również wynikającego z tego faktu dyskomfortu oraz pieczenia.

Suchość oczu – kto jest na nią najbardziej narażony?

Na wystąpienie suchości oczu w konsekwencji długotrwałego noszenia maseczki ochronnej narażony jest praktycznie każdy – bez względu na wiek. Oczywiście zdecydowanie bardziej podatne są na nie osoby, które już wcześniej miały problem z niedostatecznym nawilżeniem oczu. Wśród diagnozowanych u nich dolegliwości można wymienić chociażby zespół suchego oka.

Suchość oczu może wystąpić także w trakcie wielogodzinnej pracy przed komputerem – tu mowa zarówno o uczniach, którzy obecnie przeszli na nauczanie zdalne, jak również osób dorosłych, które bardzo często spędzają przed monitorem większość dnia. Suchość oczu niestety może nieść bardzo poważne dla zdrowia konsekwencje, w tym także przenoszenie się koronawirusa. Wiadomą kwestią jest to, że jeśli czujemy, że oczy nas pieką, naszym odruchem będzie chęć ich zatarcia. Można także przypadkowo w tym momencie przyłożyć do oczu niedezynfekowane dłonie do twarzy, a to już pierwszy krok do zakażenia wirusem. Co zrobić, aby do tego nie dopuścić?

Suchość oczu, a poprawa komfortu widzenia

Oprócz tego, że powinniśmy dbać o codzienną higienę, czyli dezynfekcję powierzchni oraz rąk, warto jest zainwestować w krople nawilżające do oczu. Ich regularne stosowanie w dużej mierze przekłada się na zapewnienie sobie komfortu widzenia oraz niwelowanie dolegliwości czyli uczucia pieczenia oraz związanego z nim dyskomfortu. Bardzo ważne jest także to, aby inwestować w maseczki, które dobrze przylegają do twarzy, najlepiej z filtrem, albo też możliwością regulacji przy nosie, aby szczelnie zatykać powstałe szczeliny.

Odwiedź stronę sklepu Twoje Soczewki, w ofercie którego znajdziesz różnorodne soczewki kontaktowe, każdy rodzaj płynu do ich pielęgnacji i akcesoria soczewkowe, a także bogatą ofertę okularów i na pewno wybierzesz produkty idealne dla Ciebie. Zapraszamy!