Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

wymiana zamka

Wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych nie jest szczególnie skomplikowanym procesem, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo dokonać wymiany, by nie narażać się na niepotrzebne koszty.


Kiedy okazuje się, że mechanizm zamkowy nie działa prawidłowo i potrzebna jest jego wymiana, warto w pierwszej kolejności przekonać się, czy na pewno będziemy musieli wymienić cały zamek, ponieważ może okazać się, że wymienić trzeba zaledwie wkładkę bębenkową i niepotrzebne jest manipulowanie przy całym mechanizmie. Musimy więc uważnie obejrzeć cały zamek i sprawdzić, czy faktycznie występuje w nim możliwość wymiany wkładki, bo nie we wszystkich typach zamków jest taka możliwość. Do pracy potrzebować będziemy podstawowych narzędzi i odrobiny zapału i cierpliwości.

Wymiana wkładki

Wymienne wkładki bębenkowe prawdopodobnie znajdą się w naszych drzwiach, jeśli posiadamy klucz płaski. Aby ją wymienić, musimy w pierwszej kolejności odkręcić szyld i go zdjąć. Zaraz po tym możemy zlokalizować śrubę mocującą wkładkę i ją odkręcić. Tak przygotowany zamek jest już gotowy do demontażu wkładki – musimy jeszcze tylko włożyć do środka klucz, przekręcić go delikatnie w prawo lub w lewo i zdecydowanym ruchem wyjąć z zamka. Kiedy już to zrobimy, wystarczy włożyć nową wkładkę bębenkową do środka, przykręcić śrubą mocującą i ponownie zamontować szyld. Warto pamiętać, że nowa wkładka musi być identyczna jak poprzednia, bo w przeciwnym razie cała nasza operacja nie będzie mogła liczyć na powodzenie. Najlepiej więc udać się do sklepu ze starą wkładką, porównać ją i dopiero wtedy dokonać rozważnego zakupu.

Wymiana całego zamka

Może się również zdarzyć tak, że wymiana samej wkładki nie będzie wchodziła w grę, ponieważ do wymiany nadaje się cały zamek lub po prostu nie posiada on wymiennej wkładki. Do pracy zabieramy się podobnie jak w przypadku wymiany samej wkładki. W pierwszej kolejności odkręcamy szyld- bez tego nic nie zrobimy; następnie musimy zlokalizować niewielkich rozmiarów śrubkę zabezpieczającą, która znajdować się będzie prawdopodobnie gdzieś pod spodem i odkręcić ją kluczem imbusowym. Jeśli zamek nie posiada wkładki, prawdopodobnie jest przymocowany do drzwi dwiema śrubami, których musimy się pozbyć. Następnie podważamy kasetę zamka śrubokrętem i cała praca jest już niemal wykonana. Nowy zamek powinien być takiego samego rozmiaru i z takim samym rozstawem śrub. Montaż nowego zamka przebiega w analogiczny sposób, z tym że należy pamiętać, że jeśli posiada on wymienną wkładkę, to najpierw montujemy kasetę, a dopiero potem wkładkę.