Na co zwrócić uwagę kupując meble do pokoju dziecięcego?

pokoj dziecka

Projektowanie i urządzanie pokoju dziecka to nie tylko przyjemność, ale również wielkie wyzwanie. Pomieszczenie musi być bezpieczne, tematycznie dostosowane do wieku malucha, a ustawione w nim meble, ciekawe i dające pole do popisu dla dużej wyobraźni dziecka.

Na co zwrócić uwagę kupując meble do pokoju dziecięcego?

Wielu rodziców nie może się doczekać urządzania pokoju swojego dziecka. Stają jednak przez wielkim wyzwaniem. Muszą bowiem wybrać wszelkiego rodzaju zabezpieczenia okien, kontaktów, rogów, kolor i wzór ścian, dywan. Kiedy pokój jest już pomalowany i wytapetowany, a wykładziny i dywany leżą już na podłodze, przychodzi czas, aby wybrać meble do pokoju dziecięcego. I w tym momencie powstaje dylemat, jakie kupić? Czym się kierować przy ich wyborze?

Kupując meble do pokoju dziecięcego, przede wszystkim kieruj się wiekiem i bezpieczeństwem swojego malucha. Pamiętaj, że przedszkolaki lubią się wspinać na szafy i wysokie komody, dlatego lepiej postawić na niskie szafki modułowe. Idealnie do nich będą pasować mini biureczka, stoliki, fotele. Istotny jest również dobór odpowiedniego łóżka. W pierwszych latach życia, w zupełności wystarczy, gdy będzie miało 140 cm długości. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dzieci często się wiercą w nocy, więc z pewnością przydadzą się barierki lub niskie łóżka.

Jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego chłopca, a jakie dla dziewczynki?

Jeszcze nie tak dawno kupując meble do pokoju dziecięcego, rodzice wybierali je kolorem i designem zgodnymi z płcią dziecka. Najczęściej były więc to mebelki różowe dla dziewczynki i niebieskie dla chłopca. Obecnie odchodzi się od tego trendu. Modne stały się zaś modułowe meble do pokoju dziecięcego w kolorystyce i wzornictwie unisex. Dzięki temu można je swobodnie dobierać i zmieniać wraz z upodobaniami dziecka.

Jeśli jednak rodzice chcą zaznaczyć płeć malucha w pokoju, to warto zrobić to za pomocą akcesoriów, takich jak na przykład drewniane kufry na zabawki, kolorowe, drewniane bujaki w stylu Montessori, zasłony, poduszki, dywaniki.

Czym powinny charakteryzować się meble do pokoju dziecięcego niemowlaka?

W pokoju niemowlaka przede wszystkim powinno znaleźć się łóżeczko, komoda na ubranka i kosmetyki maluszka, a także przewijak. To jeszcze nie czas, kiedy potrzeba dużo miejsca na zabawki. Dlatego, jeśli ciocie i babcie poprzynosiły sporą ilość maskotek, możesz je ułożyć na parapecie lub na wiszącej półce. Nie powinna jednak znajdować się ona nad łóżeczkiem maluszka.

W pokoju niemowlaka z pewnością przydadzą się również wygodne meble dla mamy. Pierwszą pozycję powinien zająć w tym przypadku fotel do karmienia. Najlepiej z podnóżkiem, tak, aby młoda mama odczuwała komfort podczas długiego spędzania czasu z dzieckiem na rękach. Przydatna również będzie rozkładana sofa, na której prześpi się zmęczona w ciągu dnia lub w nocy z maluszkiem. Najlepiej, gdyby była dwuosobowa, aby zarówno kobieta, jak i dziecko mieli swoje własne strefy komfortu.