Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

dentysta dzieciecy

Odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u stomatologa powinno obejmować szereg działań podejmowanych jeszcze na długo przed spotkaniem z lekarzem. Wcześniejsze pozytywne nastawienie pozwoli małemu pacjentowi na bezstresowe i samodzielne przychodzenie do lekarza w późniejszych latach. Co należy zrobić, aby dziecko dobrze wspominało pierwszą wizytę w gabinecie stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa wcale nie musi być straszna

Pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem to ważne wydarzenie, które wpłynie na jego podejście do leczenia stomatologicznego w dorosłym życiu. Aby uniknąć zbędnych nerwów i poczucia lęku u malucha, warto odpowiednio wcześnie z nim o tym porozmawiać. Należy w sposób dostosowany do wieku pociechy wyjaśnić, jak przebiega wizyta i czego może się spodziewać.

Dobrym sposobem na zaadaptowanie dziecka do nowej sytuacji jest wykorzystanie motywu dentysty podczas wspólnej zabawy. Krzesło w salonie może na chwilę przemienić się w fotel dentystyczny, a biała koszula w lekarski fartuch. Dzięki temu pierwsza wizyta u stomatologa będzie dla malucha bardziej przewidywalna, i jednocześnie — mniej straszna. Można również poświęcić trochę czasu na wspólne czytanie bajek, w których barwni bohaterowie odwiedzają doktora i sprawdzają, jak mają się ich ząbki. Właściwe przygotowanie, obejmujące wiele działań, okazuje się więc kluczem do zmniejszenia strachu przed wizytą u stomatologa. Wiele gabinetów deklaruje specjalne przygotowanie pod kątem dzieci, np. Codzienna Stomatologia.

Jak zaplanować pierwszą wizytę u stomatologa?

Stomatolog dziecięcy może zaproponować przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która skupi się na przyzwyczajeniu dziecka do nowego otoczenia. Zazwyczaj takie spotkania planuje się jeszcze przed 3. rokiem życia malucha, a podczas ich trwania nie są przeprowadzane żadne zabiegi. Głównym założeniem wizyty adaptacyjnej jest więc oswojenie malucha z gabinetem i zbudowanie w nim pozytywnego nastawienia.

Przed zaplanowaniem pierwszej wizyty warto dobrze zastanowić się nad wyborem stomatologa dziecięcego. Mysłowice mogą pochwalić się kilkoma ciekawymi placówkami, w których realizowana jest kompleksowa opieka dzieci. Nie ma przeciwwskazań, aby najpierw pojechać na miejsce i zamienić kilka słów z lekarzem. W ten sposób można sprawdzić, czy placówka jest przystosowana do przyjmowania najmłodszych pacjentów i zaplanować przebieg pierwszej wizyty. Należy zwrócić uwagę na życzliwość personelu i wyposażenie obiektu pod względem kolorystyki i sprzętów.