Materac dziecięcy – dlaczego jest taki ważny?

Materac dla dziecka

Przez pierwszy okres swojego życia dziecko głównie spędza czas w łóżeczku. Powinno być ono przestronne, wygodne, bezpieczne, wyposażone w dobrej jakości materac. Dobrze dobrany zdecydowanie wpływa na komfort snu maluszka, umożliwia również jego prawidłowy rozwój. Czym powinien się charakteryzować dobry materac dziecięcy?

Każdy z nas – nie ważne w jakim wieku potrzebuje do zachowania komfortu psychicznego, odpowiedniego relaksu, przede wszystkim spokojnego snu odpowiedniej jakości łóżka. Na wygodne łóżko składa się solidna rama, odpowiedni stelaż, dobry materac, a także poduszki. To samo dotyczy łóżeczek dziecięcych. Aranżując pokój dziecka bądź chcąc umieścić łóżeczko we własnej sypialni szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie wyposażenie, jak materac dziecięcy.

Materac dla niemowlaka – przede wszystkim bezpieczny

Materac dla niemowlaka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Przez bezpieczeństwo można tu rozumieć ogólną jakość wykonania, brak rwania się, elementów które mogą się urwać, a do których dziecko może mieć dostęp, a także jakość materiałów, z których materac został wykonany. Warto zwracać uwagę na rodzaj zastosowanego wypełnienia, miękkość, odpowiedni rozmiar, posiadanie certyfikatów bezpieczeństwa i rekomendacji, np. Instytutu Matki i Dziecka. 

Materac twardy, miękki, uniwersalny?

Materace dziecięce powinny być jednolite, to znaczy bez wydzielonych stref twardości, jak to ma miejsce w przypadku materaców dla młodzieży czy osób dorosłych. Twardość materaca powinna być dobrana w taki sposób, aby dziecko nie zapadało się w nim. Ciało, w szczególności główka i kręgosłup powinno być podpierane w taki sam, jednolity sposób. Zalecany jest więc wybór materaca dziecięcego o średnim stopniu twardości.

Zobacz także: https://iksmag.pl/lozko-do-sypialni-drewniane-czy-metalowe/

Rodzaj wkładu materaca dla niemowlaka

Wkład to serce materaca dla niemowlaka. Materace mogą być piankowe, lateksowe, ze sprężynami, wkładką z kokosa, lnu. Producenci oferują naprawdę szeroką paletę materacy. Jeżeli decydujemy się na materac, warto wybierać wysokoelastyczny. Dzięki temu ciało dziecka będzie równo ułożone, a po wyjęciu maluszka z łóżeczka materac wróci do swojego pierwotnego kształtu. Nie bez znaczenia jest możliwość skutecznej wentylacji.

Łatwość utrzymania czystości

Powinniśmy dobierać materac oraz pokrowiec w ten sposób, aby umożliwić sobie swobodne utrzymanie czystości. Dzięki temu znacząco wydłużymy żywotność materaca i sprawimy, że maluszek będzie spał w komfortowych warunkach.