Jak zrobić piaskownicę bezpieczną dla dzieci?

Piaskownica dla dzieci

Specjaliści zgodnie stwierdzają, że właściwe wychowanie dziecka musi obejmować zapewnienie mu warunków do zabawy. Jeśli chcemy, by nasze dziecko spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu, dobrym wyjściem będzie zrobienie dla niego piaskownicy, którą umieścimy w ogrodzie. Samodzielne wykonanie piaskownicy jest bardzo proste, a efekty warte są wysiłku. Inne pomysły na zagospodarowanie ogrodu aby był przyjazny dla waszych pociech znajdziecie na https://byciemama.pl/jak-zagospodarowac-ogrod-dla-dzieci/

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo powinno być dla każdego rodzica priorytetową kwestią, jeśli chodzi o wychowanie dziecka. Już podczas zastanawiania się nad usytuowaniem piaskownicy możemy zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy. Nie należy stawiać jej blisko oczka wodnego, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla dziecka. Najlepiej, gdy piaskownica jest w częściowo zacienionym miejscu, co uchroni malucha przed przegrzaniem podczas wielogodzinnej zabawy. Piaskownica powinna być również usytuowana w takim miejscu, by rodzice mogli cały kontrolować sytuację, na przykład obok tarasu, czy balkonu.

Co będziemy potrzebować do budowy piaskownicy?

Ilość materiałów, których potrzebujemy jest zależna od rozmiaru piaskownicy. Przed przystąpieniem do budowy należy zaopatrzyć się w impregnowane deski sosnowe, które posłużą do zrobienia ramy, pokrywy oraz obudowy. Oprócz tego będziemy potrzebowali odpowiedniej ilości listw narożnych, wkrętów do drewna i wkrętarki oraz maty z przepuszczalnego materiału. Jeśli chodzi o piasek, najbezpieczniej jest wybrać czysty i przesiany piasek z atestem. Nigdy nie powinien pochodzić z budowy, ponieważ jest w nim mnóstwo zanieczyszczeń i może zawierać ostre kawałki.

Montaż piaskownicy krok po kroku

Kiedy już mamy wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia piaskownicy, możemy przystąpić do dzieła. Oto jak zbudować piaskownicę w kilku prostych krokach:

1. W wybranym miejscu kopiemy nieckę na głębokość około 10 centymetrów. Wcześniej należy pozbyć się darni oraz usunąć wszelkie ewentualne kamienie i zanieczyszczenia. Później na płaskim, oczyszczonym podłożu umieszczamy matę.

2. Aby zrobić ramę piaskownicy, łączymy uprzednio zaimpregnowane deski sosnowe za pomocą wkrętów i listwy narożnej. Na jeden bok zazwyczaj potrzeba czterech desek. Ramę układamy w kształt kwadratu.

3. Jeśli chcemy, by wokół piaskownicy było miejsce do siedzenia, możemy zrobić prostą obudowę. W tym celu bierzemy cztery impregnowane deski i tniemy ich końce pod kątem 45 stopni. Ustawiamy je prostopadle do ramy i montujemy za pomocą wkrętów. Deski powinny być szersze niż te, których użyliśmy do zbudowania boków piaskownicy.

4. Na koniec wypełniamy konstrukcję piaskiem w ilości dostosowanej do wielkości piaskownicy. Zazwyczaj jest to około 300 kilogramów. Należy pamiętać o tym, by regularnie go wymieniać.

Jak zrobić pokrywę do piaskownicy?

Warto zbudować prostą pokrywę do piaskownicy, która ochroni ją przed deszczem, spadającymi z drzew liśćmi oraz nie da dostępu zwierzętom. Aby wykonać pokrywę dwuczęściową, musimy ustawić dwie deski równolegle do siebie w takiej odległości, która odpowiada długości boku naszej piaskownicy. Następnie prostopadle do nich montujemy pozostałe deski i czynność powtarzamy, by uzyskać drugą część pokrywy. Taka konstrukcja jest łatwa w wykonaniu i pomoże dbać o higienę podczas zabawy naszego dziecka.
Więcej porad znajdziesz na stronie https://byciemama.pl/category/wychowanie/