Jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka?

sukces

Powierzenie naszego dziecka innym osobom zawsze wiąże się ze stresem. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi osoba obca. Wybór niani nie jest łatwym zadaniem. Kluczowym aspektem jest w końcu zapewnienie bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju naszym pociechom. Jak zatem znaleźć idealną kandydatkę na opiekunkę dla dziecka? Podpowiadamy.

Opiekunka dla dziecka – kwalifikacje

Praca jako niania z pewnością nie jest prosta. Jeśli szukasz pracy w tym zawodzie, to możesz spotkać się różnymi wymaganiami pracodawców na to stanowisko. Choć formalnie profesja ta nie jest regulowana żadnym ukończeniem studiów wyższych, to wciąż największym zainteresowaniem cieszą się osoby, które skończyły pedagogikę lub mają doświadczenie w nauczaniu wczesnoszkolnym. Wybierając opiekunkę dla swojego dziecka, szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy osoba ta posiada certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy. Nie bez przyczyny mówi się, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Tak jest również w tym przypadku. Zachowania dzieci są różne, czasami chwila prowadzi do nieszczęśliwego wypadku. Zadbajmy o to, aby w pobliżu zawsze była osoba, która umie udzielić pomocy.

Nie bez znaczenia pozostają referencje innych pracodawców. Z pewnością łatwiejszym zadaniem jest pozostawienie dziecka z osobą, która cieszy się dobrą opinią wśród swoich byłych pracodawców. Doświadczenie w tym zawodzie jest kluczem do sukcesu. Problem może pojawić się w momencie, gdy osoba ubiegająca się o stanowisko opiekunki dla naszego dziecka szuka pracy pierwszy raz. Wtedy szczególnie pomocne może stać się zadawanie pytań, np. co zrobiłaby pani, gdyby…? To w niewielkim stopniu pomoże nam stworzyć obraz osoby siedzącej naprzeciwko i stwierdzić, czy jest ona odpowiednią nianią dla naszego dziecka. Warto sprawdzić również jak dziecko reaguje na obcą osobę w domu. Możemy zostawić pociechę na kilka minut z potencjalną opiekunką i sprawdzić jak przebiega komunikacja. Gdy doświadczenie jest minimalne, kluczowa może okazać się przeszłość osoby, która stara się o zatrudnienie. Być może opiekowała się młodszym rodzeństwem lub pilnowała dzieci sąsiadki.

Niania dla dziecka, a umiejętności

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i chyba coś w tym jest. Gdy wystawiamy ogłoszenia o poszukiwaniu niani i wpisujemy w wyszukiwarkę, np. praca w Lublinie, to warto zawrzeć w nich oczekiwane i mile widziane cechy charakteru potencjalnej opiekunki. Szczególnie istotne mogą być takie umiejętności jak, kreatywność, odpowiedzialność, konsekwencja w działaniu raz cierpliwość.