Jak zadbać o dziecko po zapaleniu płuc?

Jak zadbać o dziecko po zapaleniu płuc?

W przypadku wystąpienia u dzieci ciężkich chorób wymagających podania antybiotyków, a nierzadko nawet leczenia szpitalnego, niezbędna jest odpowiednia rekonwalescencja pociechy. W jaki sposób zadbać o dziecko po zapaleniu płuc? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  1. Odpowiednie otoczenie i dieta
  2. Probiotyki dla dziecka
  3. Probiotyki – korzyści i zalety
  4. Skład probiotyków

Odpowiednie otoczenie i dieta

U malucha po przebytym leczeniu zapalenia płuc, szczególnie ważne jest właściwe otoczenie, w którym pociecha przebywa na co dzień. Dlatego też istotne jest, aby pokój dziecięcy był regularnie sprzątany i wietrzony. Powinna w nim panować optymalna temperatura wynosząca ok. 20 stopni Celsjusza, a także odpowiednia wilgotność powietrza.

Równie istotna jest dieta malucha. Wracająca do zdrowia pociecha powinna przede wszystkim spożywać produkty lekkostrawne, ale pożywne. Bardzo ważne jest też systematyczne nawadnianie.

Probiotyki dla dziecka

W przypadku zakończenia leczenia antybiotykami, niezbędny będzie probiotyk dla dzieci. Probiotyki to preparaty, których zadaniem jest odbudowa flory jelitowej organizmu nadszarpniętej zazwyczaj w wyniku podawania antybiotyków. Preparaty te są szczególnie przydatne w przypadku dzieci, których organizmy zazwyczaj gorzej znoszą antybiotykoterapię albo podawanie innych mocnych leków. Przed podaniem probiotyku maluchowi, należy skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jaki konkretnie środek należy podać oraz przez jak długi czas go stosować.

Probiotyki – korzyści i zalety

Dobrej jakości probiotyk może być stosowany już u najmłodszych maluchów, w tym noworodków. Jak już wspomniano wcześniej, preparaty tego rodzaju uzupełniają niedobory flory jelitowej, działają wspomagająco na procesy trawienia czy też pomagają wchłaniać minerały i witaminy. Ponadto odpowiednie preparaty wpływają również zapobiegawczo na występowanie atopowego zapalenia skóry u dzieci albo zapalenia dziąseł. Mogą być również przydatne w sytuacji wystąpienia biegunki albo kolki u malucha.

Rynek farmaceutyków oferuje szeroki wybór różnego rodzaju probiotyków dostępnych w kilku formach. Rosnącą popularnością cieszą się produkty oparte głównie na wyciągach odzwierzęcych oraz roślinnych. Są one szczególnie często wybierane przez rodziców najmłodszych dzieci, których organizmy nie są przystosowane do przyjmowania farmaceutyków.

Co istotne, probiotyki można podawać również dzieciom z alergiami. Szeroki wybór produktów o różnych składach sprawia, że można wśród nich znaleźć nawet artykuły przeznaczone dla maluchów z silnymi uczuleniami. Ponadto dostępne są też wersje dla dzieciaków mających problemy z trawieniem laktozy, a nawet glutenu.

Jeśli chodzi o formę probiotyków, to szczególnie popularne są wersje w postaci płynnej, czyli kroplach albo syropie. Preparaty tego rodzaju są łatwe do podania. Ponadto dostępne są również wersje w formie proszków albo pastylek. Należy przy tym mieć na uwadze, że nie wszystkie dzieci mogą stosować probiotyki. Należy szczególnie uważać m.in. w przypadku maluchów z wadami serca albo zaburzeniami odporności. Dlatego tak istotne jest, aby przed rozpoczęciem ich podawania dziecku, skonsultować się z lekarzem.

Skład probiotyków

W skład probiotyków wchodzą przede wszystkim drożdże albo bakterie probiotyczne. Każdy z tzw. organizmów probiotycznych cechuje się odmiennym działaniem. Przykładowo, bakterie kwasu mlekowego działają wzmacniająco na organizm oraz hamująco na namnażanie się innych bakterii. Nośnikami wspomnianych bakterii lub drożdży są natomiast zazwyczaj tłuszcze, np. oliwa z oliwek albo olej kukurydziany. Dzięki temu składniki te mogą pokonać drogę do jelit bez żadnego uszczerbku oraz utraty swych cennych właściwości.