Jak ustawić optymalną temperaturę klimatyzacji?

klimatyzacja w domu

Jak ustawić temperaturę klimatyzacji, by przebywanie w danym pomieszczeniu było komfortowe? Czy podczas największych upałów można ustawić urządzenie na kilkanaście stopni? Z naszego artykułu dowiesz się, co na ten temat mówią eksperci. Przeczytasz także, jaka temperatura jest najbezpieczniejsza dla klimatyzacji i najbardziej komfortowa dla człowieka.

Optymalna temperatura klimatyzacji w pomieszczeniu

Zacznijmy jednak od samego początku i ustalmy, jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniu, aby korzystanie z niego było jak najbardziej komfortowe. Najczęściej pojawia się opinia, szczególnie wśród serwisantów, których specjalnością jest naprawa klimatyzacji Katowice, że różnice między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni. Jeśli zatem temperatura na zewnątrz wynosi 28 stopni, wewnątrz klimatyzacja nie powinna być ustawiona na mniej niż 22 stopnie. Warto dodać, że komfortowa temperatura dla człowieka wynosi od 21 do 25 °C. Mowa tutaj o pomieszczeniach użytkowych, jak biuro czy salon. Ogólnie eksperci są zgodni i przybliżają następujące zakresy:

  • salon – między 20°C a 22°C,
  • sypialnia – między 16 a 18°C,
  • kuchnia – między 16°C a 18°C,
  • łazienka – między 22°C a 24°C.

Działanie klimatyzacji w największe upały

Niestety lato w Polsce bywa coraz gorętsze, a ustawienie temperatury klimatyzacji na o 6 stopni niższą może na niewiele się zdać. Co w tej sytuacji radzą specjaliści? Jak mówi pracownik WASO KLIM, serwisu klimatyzacji w Chorzowie:

Jeśli termometr pokazuje 34 kreski, to klimatyzator powinien być ustawiony na maksymalnie 28°C. Nie jest to jednak temperatura ogólnie uznawana za optymalną do jakiejkolwiek pracy. W ekstremalnych sytuacjach można obniżyć ją o dodatkowy jeden stopień, jednak należy obserwować zachowanie urządzenia oraz liczyć się z większym zużyciem energii.

Wydajność klimatyzacji to nie tylko temperatura

Odpowiednia temperatura klimatyzacji to pierwszy krok w stronę uzyskania komfortowych warunków pracy czy zwykłego funkcjonowania. Jak się jednak okazuje, nie tylko temperatura ustawiona na urządzeniu jest ważna. Co ponadto? Aby klimatyzacja pracowała sprawnie i zapewniała najlepsze warunki, musi mieć odpowiednią wydajność chłodniczą. Urządzenie o za dużej wydajności w stosunku do pomieszczenia będzie pobierało za dużo energii. Natomiast te o za niskiej nie poradzi sobie z większym metrażem. Szybko ulegnie awarii i niezbędna będzie naprawa klimatyzacji Katowice. Oprócz tego ważne jest, by nawiew urządzenia nie był skierowany bezpośrednio na twarz. Ponadto należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej wilgotności powietrza. Na szczęście w nowoczesnych klimatyzatorach jest to możliwe.