Dziecięce zabawy plastyczne stanowią zazwyczaj wielką radość dla najmłodszych. Liczy się w nich kreatywność, rozbudzenie u maluczkich miłości do sztuki. Do rzeźbienia małych figurek i postaci często wykorzystuje się plastelinę lub ciastoplastelinę. Czym wyróżnia się każde z tych rozwiązań? Jakie mają wady i zalety? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Charakterystyka ciastoplastoliny
Ciastoplastolina Jovi (ciastolina) sprawdzi się idealnie do zabaw dziecięcych. Cechuje się dużą elastycznością. Jest bardzo łatwa w formowaniu. Nie trzeba jej rozgrzewać – w przeciwieństwie do plasteliny. Ciastolinę można spotkać w wielu barwach (długo trzyma barwnik). Największą wadą ciastoplastoliny jest stosunkowa nietrwałość – trudno wykonać z niej rzeźby i figury z misternymi detalami, to raczej zabawka dla dzieci.
W sklepie internetowym Jovi można odnaleźć bogatą ofertę artykułów plastycznych, przydatnych np. do szkoły, przedszkola, pracowni i uniwersytetów artystycznych. Farbki, kredki, plastelina, ołówki – tutaj tego nie zabraknie.
Czym cechuje się plastelina dla dzieci?
Plastelina to popularne, uniwersalne, plastyczne i niedrogie tworzywo. Chętnie wykorzystuje się ją w szkołach i przedszkolach podczas zajęć plastycznych. Plastelina powstaje z kredy, wazeliny i kwasów tłuszczowych. Wystarczy ją rozgrzać w dłoniach, by mieć styczność z plastyczną masą, i móc stworzyć z niej dowolne kształty. Plastelinowe kawałki można sklejać, rozklejać, mieszać ze sobą.
Najważniejsze zalety plasteliny to duża elastyczność (widać to szczególnie w dobrej jakości tworzywie), niska cena i możliwość wielokrotnego użytku (plastelina nie zasycha – w przeciwieństwie do ciastoliny). Jeśli kupimy dzieciom plastelinę na zajęcia plastyczne, możemy być pewni, że nie będą potrzebowały nowej – stare opakowanie wystarczy na cały rok szkolny.
Plastelina ma też kilka wad – nietrwałość (plastelinowe figurki i rzeźby są zawsze miękki, łatwe do zgniecenia i uszkodzenia), bardzo luźną konsystencję po rozgrzaniu. Ów materiał może pozostawiać po sobie trudne do usunięcia ślady.
Istnieje jeszcze jedna alternatywa dla ciastoliny i plasteliny – modelina. Choć wygląda podobnie jak plastelina, ma inne właściwości i skład (powstaje z naturalnych składników, syntetycznych żywic).
Leave a Reply