Jak poradzić sobie z awarią zamka drzwi wejściowych?

zamek w drzwiach

Sytuacja, w której nie możemy otworzyć drzwi wejściowych i dostać się do mieszkania to spory problem. Zamiast jednak się stresować, spróbujmy zachować zdrowy rozsądek. Nerwy w niczym nie pomogą, a rozwiązanie problemu może być prostsze, niż myślimy. Awaria zamka może przecież przytrafić się każdemu i to niekoniecznie w momencie, kiedy się tego spodziewamy. Wystarczy wtedy zlecić naprawę zamka drzwi lub awaryjne otwieranie mieszkania, czym zajmą się technicy z Pogotowia zamkowego.

Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach?

Awaria zamka w drzwiach wejściowych może mieć różne przyczyny. Niemniej jednak spróbujmy rozważyć kilka możliwości takiej sytuacji. Być może nie otworzyliśmy drzwi do końca, czasem bowiem potrafi zaciąć się ich mechanizm i spłatać nam po prostu figla. Kolejna opcja może wydać się śmieszną, ale być może użyliśmy do otwierania drzwi niewłaściwego kluza? W dobie, gdy do tak wielu pomieszczeń i drzwi posiadamy odrębny klucz – nie tak trudno o pomyłkę. Inną przyczyną awarii zamka może być np. zablokowana klamka. Jeśli mamy przy sobie śrubokręt, możemy spróbować sami odkręcić zamek. Nie daje to jednak stuprocentowej gwarancji, że otworzymy drzwi. Co więcej, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, to możemy naruszyć delikatny mechanizm zamka. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowej pomocy Pogotowia zamkowego. Profesjonalny ślusarz nie tylko dysponuje odpowiednim sprzętem, ale posiada również niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego typu zadań. Naprawa zamka drzwi to dla prawdziwego specjalisty nie problem. Co więcej, wybór doświadczonego ślusarza daje także gwarancję, że wykona on usługę bez uszczerbku w drzwiach. Specjaliści z Pogotowia zamkowego dostają codziennie wiele tego typu zleceń, jest to więc dla nich chleb powszechni.

Być może konieczna będzie wymiana zamków w drzwiach

Jeśli naprawa zamków nie przyniesie efektów, należy rozważyć inne usługi ślusarskie. Profesjonalny ślusarz potrafi bowiem bardzo szybko ocenić, co w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. Jedna z faktycznych przyczyn awarii zamka drzwi wejściowych może być spowodowana czasem i czynnikami zewnętrznymi (jak wyeksploatowanie się sprężyny lub śrub zamka). Wymiana tych elementów to nie problem, choć jeśli posiadamy model starszego typu, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wymiana zamka w całości niż poszukiwanie do niego tych konkretnych elementów. Z kolei sprowadzenie takich części może być zupełnie nieopłacalne. Podobnie, jeśli mechanizm jest bardzo uszkodzony, to naprawa zamka nie ma sensu – trzeba wymienić i zamontować nowy zamek w drzwiach wejściowych. Bez względu jednak na to, jaka jest właściwa przyczyna awarii, to jeśli nie posiadamy chociażby minimalnej wiedzy w tej kwestii, poczekajmy na przyjazd profesjonalnego ślusarza. Manipulując przy mechanizmie w samodzielny i nieumiejętny sposób, można narobić jeszcze więcej szkód, a wtedy koszt usługi ślusarskiej znacząco wzrośnie, bo ślusarz będzie miał dodatkowy problem do rozwiązania.