Czy dzieci powinny uprawiać sport?

Sport u dzieci

Dzieci od początku życia uwielbiają uprawianie sportów. Później, w szkole podstawowej uczęszczają na obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, a przedmiot ten towarzyszy im przez cały cykl edukacji – oczywiście o ile nie zostaną rozpoznane u nich żadne przeciwwskazania. Jednakże czy dzieci powinny właściwie uprawiać sport?

Jak sport wpływa na rozwój dzieci?

Uprawianie sportu w pozytywny sposób wpływa na rozwój dziecka – zarówno psychiczny i fizyczny. Jest podstawą zdrowego rozwoju, a dzięki aktywności fizycznej można uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości – sport wzmacnia ciało i uczy zdrowej rywalizacji, działań zespołowych oraz wytrwałości w dążeniu do celu i samodyscypliny. Aktywność fizyczna w młodym wieku daje dziecku świetny start w dorosłość, stwarza również wiele możliwości na to, aby ewentualnie zostać na przykład sławnym sportowcem, bądź rekinem rynku bukmacherskiego, na którym obecnie dominują wyłącznie legalni bukmacherzy, ponieważ wiedza, którą dziecko zdobywa może okazać się instrumentalna w osiągnięciu tych celów.

Pływanie wspomaga kręgosłup

Niewiele sportów ma tak pozytywny udokumentowany wpływ na zdrowie jak pływanie. Przede wszystkim pozwala korygować wady kręgosłupa lub im zapobiegać – im wcześniej zacznie się działać na rzecz prawidłowej postawy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną szybko złagodzone objawy skoliozy i innych problemów z kręgosłupem. Zazwyczaj u osób, które regularnie pływają, prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu problemów zostaje zniwelowane. Pływanie wspomaga też wydolność płuc, jest więc szczególnie polecane dzieciom, u których rozpoznano astmę. Sport ten poprawia samopoczucie, pozwala rozwinąć u dziecka koordynację ruchową i giętkość ciała oraz poprawić kondycję fizyczną. Ma też pozytywny wpływ na układ krążenia i stawy.

Dlaczego dzieci nie powinny podnosić ciężarów?

Dzieci wciąż rozwijają się pod względem fizycznym, nie powinny więc wykonywać ćwiczeń siłowych, które mogą obciążyć ich kręgosłup i doprowadzić do zaburzeń wzrostu lub różnego rodzaju problemów zdrowotnych, między innymi skrzywień kręgosłupa. Niektóre zmiany mogą okazać się nieodwracalne, a nadmierne rozwijanie tkanki mięśniowej u dzieci jest niczym nieuzasadnione.

Piłka nożna

Piłka nożna to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie, więc czemu nie zachęcić swojego dziecka do uprawiania tego sportu? Nawet jeśli nie zostanie ono sławnym piłkarzem, to wiedzę którą zdobędzie przy uprawianiu piłki nożnej może wykorzystać w przyszłości, na przykład przy obstawianiu zakładów bukmacherskich. Więc pamiętajcie, sport to zdrowie!