Zajęcia w żłobku – przykładowy scenariusz zajęć

adaptacja dzieci w przedszkolu

Zapisując dziecko do żłobka, chcemy, aby rozwijało się w nim na jak najwyższym poziomie. Zajęcia organizowane w żłobku, w których będzie uczestniczył lub uczestniczy Twój maluch, oprócz zajmowania czasu mają za zadanie wspierać jego ogólny rozwój. Poza zajęciami muzycznymi czy plastycznymi mali odkrywcy uczą się również czynności życia codziennego. Jak właściwie wygląda tygodniowy scenariusz zajęć w żłobku? A jak powinien wyglądać? Zapraszamy.

Zajęcia w żłobku – wybór odpowiedniego żłobka

Przed wyborem odpowiedniego żłobka dla Twojej pociechy dowiedz się, jakie zajęcia są w nim organizowane. W żłobkach prywatnych liczba i jakość zajęć dla dzieci jest na znacznie wyższym poziomie niż w placówkach państwowych. Co więcej, możesz wybrać żłobek prywatny, o nazwijmy to konkretnym profilu, jak np. placówki językowe lub żłobki montessori. W takich miejscach nauka wygląda nieco inaczej niż w tradycyjnych placówkach. Żłobki montessori dają dzieciom przestrzeń do kreatywnej zabawy i nauki za pomocą wszystkich zmysłów, a otoczenie przystosowane jest do potrzeb najmłodszych – istnieją określone zasady urządzania wnętrz w duchu montessori. Ponadto, skupienie się na indywidualnym rozwoju dziecka, daje maluszkom możliwość na dokonywanie większych postępów. 

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na żłobki językowe. I choć może Ci się wydawać, że Twoje dziecko jest jeszcze za małe na naukę języków, to wierz nam, jest to najlepszy moment na rozpoczęcie językowej przygody. Dlaczego? Mózg najlepiej przyswaja języki obce właśnie do 3 roku życia. Starsze dzieci, które w tym okresie miały kontakt z dźwiękami mowy języka obcego, łatwiej odróżniają te dźwięki w przyszłości. W żłobkach nauka odbywa się poprzez immersję językową.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą oraz scenariuszem zajęć w myBaby – żłobek Wilanów. 

adaptacja dzieci w zlobku

Przykładowy tygodniowy scenariusz w żłobku

Zazwyczaj placówki otwarte są w godzinach od 7:30 do 17:30. Po przyjęciu wszystkich maluszków dzień rozpoczyna się od czynności higienicznych, po których następuje śniadanie. Dalej, pomiędzy pozostałymi posiłkami i drzemką, dzieci mają wypełniony po brzegi grafik różnymi zajęciami. 

Poniżej, przedstawiamy listę przykładowych zajęć organizowanych w żłobku montessori myBaby na Wilanowie:

  • zajęcia sensoryczne, sensoplastyczne,
  • zajęcia muzyczne, rytmiczne,
  • zdrowe gotowanie, wyciskanie soków,
  • dogoterapia,
  • zajęcia z życia codziennego montessori,
  • codzienne spacery po parkach, muzeach, zwiedzanie zakątków miasta (zależne od warunków pogodowych),
  • zajęcia w żłobkowym ogrodzie z kuchnią błotną.

Powyższa lista to tylko część wszystkich zajęć i aktywności organizowanych w żłobkach. Jednak trzeba przyznać, że wygląda bardzo dobrze i co ważniejsze – jakościowo! Przed wyborem odpowiedniej placówki dla swojego maluszka zapoznaj się z ofertą żłobków, zasięgnij opinii innych rodziców, przeglądaj fanpage i zadbaj o jak najlepszy rozwój swojego dziecka.