Terapia integracji sensorycznej w Szczecinie

Terapia integracji sensorycznej w Szczecinie

Terapia integracji sensorycznej jest kluczową kwestią w przypadku osób z zaburzeniami SI. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Czym jest terapia integracji sensorycznej?

Zaczynając mówić o takiej kwestii, jak terapia integracji sensorycznej w Szczecinie, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić sobie czym dokładnie ona jest i za co ona odpowiada. W tym celu trzeba również zrozumieć, czym są tak zwane zaburzenia SI, czyli zaburzenia integracji sensorycznej. Są to wszelkiego rodzaju problemy z odbieraniem i interpretowaniem bodźców sensorycznych, co następnie prowadzi do nietypowych bądź nieprawidłowych odpowiedzi na nie. Najczęściej takie zaburzenia objawiają się u dzieci ze spektrum autyzmu, lecz mogą mieć one powiązanie z wadami rozwojowymi i neurorozwojowymi. Terapia integracji sensorycznej skupia się tak naprawdę na leczeniu objawów tych zaburzeń oraz na prowadzeniu do wyzwalania odpowiednich reakcji. Prowadzi to do poprawy jakości życia w sferze emocjonalnej i motorycznej osób dotkniętych zaburzeniami integracji sensorycznej.

Na czym dokładnie polega terapia integracji sensorycznej?

Terapia integracji sensorycznej polega głównie na zabawach, aktywnościach oraz ćwiczeniach, takich jak dla przykładu trening uważności mindfullnes dla dzieci w zależności od wieku pacjenta. Wszystkie działania mają jednak prowadzić do tworzenia się reakcji adaptacyjnych, które pozwalają na poprawę integracji sensorycznej osoby dotkniętej zaburzeniami. Terapeuta prowadzący rehabilitację i terapię musi tak dostosować wszystkie ćwiczenia oraz plan rehabilitacyjny, by stopniowo uzyskiwać postępy w zakresie odbierania bodźców przez pacjenta oraz uzyskiwania od niego pożądanych reakcji na nie. To właśnie jest głównym celem całej terapii integracji sensorycznej.

Jak znaleźć placówkę, która przeprowadza terapią integracji sensorycznej?

Jeżeli chcemy znaleźć placówkę w naszej okolicy, która pomoże nam z terapią SI, zdecydowanie warto jest sprawdzić w Internecie, gdzie takie ośrodki się znajdują i co mają one nam do zaoferowania.