Pokój dla dziewczynki – kreatywne pomysły!

dziewczecy pokoj

Urządzając pokój dla niemowlęcia, rodzic może działać samodzielnie, wybierając rozwiązania praktyczne w kontekście sprawowania opieki nad maluchem. Kiedy jednak w grę wchodzi pokój dla starszej dziewczynki lub już nastolatki, sprawa nie jest już taka prosta. Każda młoda dama ma swoje upodobania, a ponieważ to ona będzie spędzała w swoim pokoju najwięcej czasu, mama i tata powinni wziąć je pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić maluchowi na pełną swobodę. Jak zaplanować urządzanie pokoju dla dziewczynki, aby wnętrze było praktyczne i estetyczne jednocześnie?

Pokój dla dziewczynki – jak go urządzić?

Niezależnie od wieku dziecka, pokój dla dziewczynki warto podzielić na strefy. Najprostszy podział przewiduje miejsce do snu, miejsce do nauki oraz miejsce do zabawy. Poszczególne części pomieszczenia pomogą wydzielić odpowiednie meble, ale też powierzchnia ścian, które można pokryć farbą lub tapetą. Podłoga również będzie istotna, ale o tym powiemy więcej nieco później. O czym pamiętać, urządzając poszczególne strefy? Przede wszystkim o wzorach i kolorach. Miejsce do spania musi być stonowane kolorystycznie, aby wspierało wyciszenie i ułatwiało zasypianie. Natomiast strefa zabawy może być już kolorowa i energetyczna. W przestrzeni do nauki i odrabiania lekcji dziecko musi mieć warunki do skupienia się, ale nie powinno też tracić energii i zasypiać na zeszytach. Kluczem do sukcesu podczas budowania stref w pokoju dziewczynki mogą okazać się zatem tapety.

jak urzadzic pokoj dla dziewczynki

Tapety do pokoju dziewczynki – najpopularniejsze wzory i kolory

Podczas gdy tapety do pokoju dziecka bywają stonowane i uniwersalne, tak już dedykowane tapety do pokoju dziewczynki zwykle zamieniają tę uniwersalność na rzecz personalizacji. Każda młoda dama ma bowiem ulubiony kolor, ulubione zwierzątko czy ulubioną postać z bajki. Oczywiście, motywy te mogą zmieniać się na przestrzeni lat, czy nawet miesięcy, jednak dziecięca tapeta ma tę zaletę, że łatwo jest ją usunąć i wymienić na nową. Jaki wariant można zatem wybrać? Oto kilka propozycji:

  • do kącika wypoczynkowego, czyli na ścianę za łóżkiem – dobrze sprawdzą się tapety kosmos (z gwiazdkami, galaktykami) lub tapety z postaciami z bajek, ale w stonowanej, przygaszonej kolorystyce, jak śnieżna tapeta Frozen,
  • do kącika edukacyjnego, czyli na ścianę za biurkiem lub stoliczkiem – sprawdzą się tapety w zwierzęta, na których sporo się dzieje, ale które nie są jednocześnie krzykliwe i rozpraszające,
  • do kącika zabawy i rozrywki – można wybierać tapety kolorowe, wręcz pstrokate, z wyrazistym wzorem – tu nie obowiązują żadne zasady.

pokoj dziewczynki

Jaki styl sprawdzi się najlepiej w pokoju małej księżniczki?

W pokoju małej dziewczynki sprawdzą się takie style aranżacyjne, jak styl skandynawski (jako baza), styl glamour, styl boho czy styl vintage. Tworzą go nie tylko kolory czy motywy na tapetach, ale również meble i w głównej mierze dodatki. To, jaki styl wnętrzarski zapanuje w pokoju małej dziewczynki lub nastolatki, zależy przede wszystkim od jej charakteru – w końcu pokój dziecka to azyl, w którym mały człowiek ma czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli postawimy na bazowy styl skandynawski, który charakteryzuje się funkcjonalnością, minimalizmem i prostotą, możemy nadać mu charakter z pomocą odpowiednich akcentów. Przykładowo, kolorowy motyw postaci z bajek sprawdzi się u dziewczynki bardzo żywiołowej, pełnej pozytywnej energii, natomiast motyw leśny u dziewczynki spokojnej, o łagodnym usposobieniu. Typowy pokój małej księżniczki nawiązuje najczęściej do pozostałych stylów, czyli pełnego staromodnych zdobień vintage, szykownego glamour czy sielskiego stylu boho. W każdym z nich dobrze prezentuje się zestawienie białych mebli z pastelowymi kolorami ścian i dodatków, najczęściej różowych czy jasnofioletowych. Motywami ozdobnymi są natomiast wróżki, księżniczki, syrenki czy jednorożce. A dodatki? To przede wszystkim tekstylia, czyli poduszki, kocyki, zasłony oraz dywany.

pokoj dla dziewczynki

Jaki dywan do pokoju dziewczynki wybrać, by był piękny i praktyczny?

Jak zostało wspomniane, podłoga i leżący na niej dywan to ważny element wystroju pokoju dziecięcego. Umieszczamy go z reguły w okolicach łóżka lub w kąciku zabaw. Stanowi on uzupełnienie dekoracji ścian, ale musi zgrywać się także z meblami i dekoracjami. Warto pamiętać przy tym, że dywan dziecięcy powinien być nade wszystko praktyczny, czyli łatwy do utrzymania w czystości. Najlepiej wybierać modele z krótkim runem, które nie akumulują w dużym stopniu kurzu i alergenów, i które łatwo jest wyczyścić z wszelkich zabrudzeń. Szeroki wybór dywanów dedykowany dla najmłodszych można znaleźć na stronie: https://4wall.pl/208_dywany-dzieciece. Jaki dywan do pokoju dziewczynki wybrać? Choć model gładki może wydawać się atrakcyjną opcją z uwagi na swój minimalizm, to odradzamy takie rozwiązanie ze względu na kwestie praktyczne – wzory znacznie lepiej kamuflują trwałe zabrudzenia. Poza tym, bardzo często kolorowy dywan w dziecięcej wyobraźni staje się niesamowitym miejscem do zabawy, dlatego ten pozbawiony wzorów może okazać się zwyczajnie nudny. Szeroki wybór motywów na tego typu tekstyliach pozwala dopasować je do wybranego stylu aranżacyjnego wnętrza, dlatego idealny dywan będzie wypadkową charakteru aranżacji i palety barw panującej w pomieszczeniu.

modne wnetrza