Niejeden rodzic obawia się, jak jego dziecko zareaguje na pierwszą wizytę u dentysty. Na szczęście odpowiednie przygotowanie i mądre wspieranie dziecka podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym może sprawić, że dziecko z chęcią będzie do niego wracało. I chociaż wielu rodzicom wydaje się to niemożliwe, to wcale nie jest takie trudne.
Przeważnie pierwsza wizyta w gabinecie jest tą najważniejszą, ponieważ to ona wpływa na to, jakie będzie nastawienie dziecka do dentystów w przyszłości. W najgorszym wypadku dziecko może nabawić się traumy na całe życie – w końcu często nawet dorośli panicznie obawiają się zwykłej wizyty u stomatologa. Dlatego pierwsza wizyta powinna być mądrze zaplanowana, a dziecko powinno być do niej odpowiednio przygotowane. Kiedy jest więc najlepszy czas na zgłoszenie się z dzieckiem do dentysty i jak rodzice powinni zachowywać się przed, w trakcie oraz po wizycie w gabinecie stomatologicznym? Podpowiada dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii Odent.
Wybór właściwego terminu
Według obecnych zaleceń pierwszą wizytę u stomatologa należy odbyć między 6. a 12. miesiącem życia, albo wtedy, kiedy wyrośnie pierwszy mleczny ząb. Jednak jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to nic straconego. Najważniejsze jest bowiem, aby udać się na nią zanim pojawią się pierwsze problemy z zębami. Dzięki temu unikamy ryzyka bólu związanego z interwencją stomatologiczną i co za tym idzie – przykrych wspomnień i strachu. Pora takiej wizyty także nie może być przypadkowa – mały pacjent powinien przybyć na nią wypoczęty i najedzony. Dlatego dr Barbara Obłoj odradza wybieranie się do dentysty np. po całym dniu spędzonym w przedszkolu, kiedy dziecko ma prawo być rozdrażnione i senne.
Zanim wejdziecie do gabinetu
Gdy już mamy ustalony termin pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, to powinniśmy naszą pociechę do niej przygotować. Ludzie bez względu na wiek boją się tego, czego nie znają. Dziecku trzeba więc opowiedzieć czym zajmuje się stomatolog. Istotne jest, by rodzice unikali przy tym zwrotów typu: „Nie bój się”, „Nie będzie bolało”.
Dziecko, które nie ma żadnych doświadczeń związanych z wizytą u stomatologa, nie kojarzy jej z bólem ani z czymś, czego należy się bać. A słysząc takie stwierdzenia – zaczyna łączyć ją z negatywnym doświadczeniem, które je czeka. Chociaż rodzice mają dobre intencje, mogą w taki sposób nieświadomie budować w dziecku poczucie lęku i niechęci do spotkania z dentystą. – wyjaśnia dr Barbara Obłoj. Dodaje: Dobrym rozwiązaniem jest natomiast przeczytanie dziecku książeczki lub obejrzenie bajki związanej z wizytą u dentysty, by przybliżyć mu przebieg takiego spotkania.
Metoda małych kroków
Warto zadbać o to, by pierwsza wizyta była tak zwaną wizytą adaptacyjną. Ma ona na celu zapoznanie dziecka z dentystą, gabinetem i używanym w nim sprzętem, ale nie musi wcale oznaczać siadania na fotelu stomatologicznym czy zaglądania do buzi.
W naszym Centrum zdarzają się pacjenci, którzy dopiero podczas czwartej wizyty siadają na fotelu. Podczas takich wizyt najważniejsze jest to, by dziecko oswoiło się z lekarzem oraz otoczeniem, warto więc zadbać, by do domu wróciło z pozytywnymi wspomnieniami z gabinetu. Rodzice nie powinni się w takich sytuacjach niecierpliwić. Dziecko potrzebuje bowiem czasu na poznanie środowiska, którego nie zna. – mówi dr Barbara Obłoj. Dodaje: Można także dać dziecku dobry przykład i samemu usiąść na fotelu stomatologicznym i zrobić np. przegląd.
Po każdej wizycie dziecko obowiązkowo należy też pochwalić. Nasza pociecha powinna wiedzieć, że jesteśmy z niej dumni – dzięki temu podczas kolejnych wizyt także będzie chciała zachowywać się dzielnie i grzecznie.
Kiedy dziecko oswoi się już z danym lekarzem i chętnie do niego wraca, istotne jest, by kontynuować wizyty u niego – nie zmieniajmy dentysty, którego lubi nasze dziecko.
Leave a Reply