O czym musi pamiętać każdy biegacz?

bieganie o czym warto pamietac

Każdego dnia można zobaczyć miliony Polaków, którzy biegają po różnego rodzaju parkach, lasach czy też chodnikach. Jest to świetna forma spędzenia wolnego czasu, oderwania się od obowiązków, a przede wszystkim możliwość troski o nasze ciało i tym samym zdrowie. Bieganie jednak jest też mocno obciążające, szczególnie nasze stawy i należy dokładnie pamiętać o kilku wskazówkach, które sprawią, że będziemy się czuć dobrze i niekoniecznie będziemy cierpieć z bólu po różnego rodzaju kontuzjach. Nikt nie chce poddawać się zabiegom czy nawet spędzać czas u fizjoterapeuty, więc przygotowaliśmy parę porad wspierających biegaczy.

Nie można zapomnieć o rozgrzewce!

Doświadczeni biegacze wiedzą, że rozgrzewka przed wysiłkiem jest niesamowicie ważna. Bieganie mocno obciąża nasz organizm; pracują nie tylko nogi, ale głowa, ręce i cały korpus, a trzeba zadbać o nasze stawy. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka to czas około 5 do 15 minut i wtedy możemy wskoczyć na wyższe obroty. Nie można jednak jej bagatelizować, ponieważ mogą pojawić się różnego rodzaju naciągnięcia, zerwania czy też skręcenia.

Jako że biegamy przez cały rok, bo doświadczony biegacz nie zna pojęcia zapadnięcia w sen zimowy, to należy zatroszczyć się, aby przed wyjściem na zewnątrz tak rozgrzać stawy oraz ciało, żeby przeskok temperatury nie był szokiem dla organizmu. Podczas rozgrzewki warto zrobić parę przysiadów, skłonów, skipów, obroty ramion, abyśmy mogli dać z siebie wszystko podczas biegania i wrócić w pełni zdrów.

Rozluźnienie ciała podczas biegania

Niektórzy zapaleńcy robią wszystko, aby pobijać wszelkie rekordy podczas każdego treningu. Rozwój jest czymś normalnym i z pewnością poprawy czasów cieszą, ale trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zdrowie jest tylko jedno. Nie każdemu będzie dane być wielkim biegaczem, więc warto postawić na wysiłek okupiony wylaniem hektoliktrów potu, ale nie kosztem zdrowia. W takim celu należy podczas kilku mocniejszych kilometrów zrobić delikatny odpoczynek. Absolutnie nie polecamy zatrzymywania się, natomiast być to marszobieg bądź trucht, który nie doprowadzi do wystudzenia mięśni.

Chcąc się przygotować jak najlepiej do zawodów biegowych, o których można się więcej dowiedzieć na  biegwawerczyka.pl, trzeba robić wszystko, by nie narazić się na uraz. Częstym błędem jest zbytnie napinanie barków oraz przerzucanie całego ciężaru ciała na daną stopę. To ogromny kłopot, który może poskutkować urazem.

Dobry biegacz musi być monotonię trasy

Bieganie na tych samych odcinkach sprawia, że nie czerpiemy zbyt wielkiej radości z treningu. Tym samym dokładnie wiemy co za chwilę miniemy, sprawiając że wpadamy w monotonię. Wiemy, że na 2 kilometrze pojawi się to, na 3 i 4 tamto itd, a nie o to chodzi w bieganiu. Ma mieć ono również cel rekreacyjny i poznawczy, by oglądać nowe miejsca, więc jak najbardziej warto planować tak trasę, by dowiadywać się więcej o różnych okolicach.

Warto do swoich tras dodawać elementy przebywania z naturą jak las czy park. Nie dość, że nasze nogi odrobinę odpoczną poprzez inne podłoże, to w dodatku pooddychamy świeżym powietrzem.