Łagodzenie zaparcia u noworodka – co pomaga?

zaparcia u nowordka

Zaparcia u noworodków w żadnym wypadku nie powinny być lekceważone. Gdzie więc szukać pomocy i jakie metody są uważane za te najlepsze?

Co najczęściej powoduje zaparcia u noworodka?

Jeżeli chodzi o dolegliwości zdrowotne u noworodka, nie powinniśmy lekceważyć jakichkolwiek sygnałów ostrzegawczych. Bez wątpienia jedną z kwestii, o których w tym kontekście koniecznie nie powinniśmy zapominać, są zaparcia, które dla pociechy mogą stanowić nie tylko ogromny dyskomfort, ale również i zagrożenie, jeżeli je zignorujemy. W pierwszej kolejności weźmy jednak pod lupę powody tworzenia się takich problemów, dzięki czemu będziemy mogli lepiej zrozumieć taki proces, jak łagodzenie zaparcia u noworodka.

W przypadku maluchów, ta kwestia może być mocno skomplikowana. Czasem może to być spowodowane niedrożnością jelit, stresem (tak, nie jest to tylko przypadłość dorosłych), skurczeniem jelita grubego, alergią, przyjmowaniem konkretnych leków czy złym metabolizmem. To właśnie dlatego zaparć, szczególnie jeżeli występują często, nie wolno lekceważyć. Jak jednak z nimi walczyć?

Jakie są objawy zaparcia u noworodka?

Zanim omówimy najlepsze sposoby na zwalczanie wzdęć niemowlaka, warto jest powiedzieć kilka słów o objawach, które mogą nas nakierować właśnie na taki problem. Pierwszym sygnałem będzie oczywiście płacz, lecz należy tu wspomnieć również o twardym stolcu, czasem ze śladami krwi, bólach brzucha, ogólnym rozdrażnieniu czy wymiotach. Wszystkie te kwestie to sygnał, że problemem mogą być właśnie zaparcia.

Najlepsze sposoby na łagodzenie zaparć u noworodków

Zaparcia u niemowlaków to problem, z którym koniecznie powinniśmy skierować się do odpowiedniego lekarza. Dopiero po odpowiedniej konsultacji będziemy w stanie działać. Podane mogą być odpowiednie leki, które pomogą w walce z zaparciami, być może zostanie przypisana odpowiednia dieta, a czasem narzędzia do walki z zaparciami, jak kateter rektalny. Dobór środków zależy jednak od tego, co jest przyczyną zaparć i jak skomplikowana jest sytuacja.